Lifestyle,  Rozwój

CYTATY, które zmieniły coś w moim życiu!

Śmieszy mnie to, że ludzie popełniają wciąż te same błędy. Mamy nieograniczony dostęp do wiedzy i doświadczeń innych. Półki bibliotek uginają się pod nieprzeczytanymi przez nas książkami – a przecież każda książka to historia ludzi, którzy mieli pewne problemy i sobie z nimi radzili. I nieistotne, czy są to postacie zmyślone, czy biografie prawdziwych osób. Powinniśmy z tego czerpać.
To samo dotyczy filmów. Muzyki. Tego, co mówią nam inni ludzie. Każdy z nas jest unikatowy i wyjątkowy, ale życie jest także schematyczne. To, czego nauczyli się inni, my sami możemy wykorzystać u siebie.
Cytaty – to źródło „życiowej wiedzy” z którego osobiście baaaardzo lubię korzystać.Przeczytanie paru zdań zajmuje kilka sekund – a możliwe, że coś akurat trafi w punkt i okaże się genialnym rozwiązaniem dla mojego problemu. To jedno zdanie jest jak zapałka – sama nic nie zdziała, ale jeżeli skupię się na niej i będę próbowała ją wykorzystać, to mogę rozpalić przy jej pomocy ognisko i się ogrzać.
Chciałabym podać wam kilka przykładów inspirujących cytatów, dzięki którym poprawiłam swoje życie. To, czy z nich skorzystacie, zależy wyłącznie od WAS.
1. Jeśli z czymś się borykasz, rozejrzyj się dookoła, a zobaczysz, że wszyscy ludzie z czymś się borykają i że dla nich jest to równie trudne, jak dla ciebie.
– Nicholas Sparks
To jest jeden z tych cytatów, które pomagają, gdy mam niesamowicie głębokiego dołka… I nie potrafię z niego wyjść. Gdy mam wrażenie, że cały czas sobie z czymś nie radzę i przy okazji, że jestem z tego powodu gorsza od innych. Gdy dotykają mnie kompleksy, bo mimo że na ogół akceptuję siebie i tak mam nieraz gorsze dni. Inni ludzie nie są idealni. Mają takie same problemy jak Ty, większe i mniejsze. Dlatego nie musisz się obawiać, że odstajesz od społeczeństwa, bo z czymś sobie nie radzisz. Tak nie jest.
2. Nie każdy dzień musi być dobry, ale w każdym dniu może być coś dobrego.
– Alice Morse Earle
Słyszeliście o czymś takim jak „praktykowanie wdzięczności”? Osobiście staram się to uskuteczniać na co dzień. Powyższy cytat kojarzy mi się właśnie z tym. Postaram się napisać o tym dłuższy tekst, a w skrócie – na pewno jest coś dobrego w Twoim dzisiejszym dniu. Choćby to, że możesz czytać ten tekst – masz na niego czas, a także jakieś urządzenie na którym otwierasz tego bloga (komputer, telefon). Masz też oczy. Potrafisz czytać. Bądź wdzięczny za te drobne rzeczy – to jedna z najważniejszych zasad prowadzących do szczęścia.
 3. Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zakłócił wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją.
– Steve Jobs
A także podobny w tym temacie:
4. Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
– Albert Einstein
Obydwa te cytaty (pierwszy po części) odnoszą się do czasu. Jest to jedyna rzecz, której nie odzyskasz po stracie. Dlatego naprawdę nie warto marnować czasu na głupoty – zwłaszcza na ludzi, którzy Cię nie obchodzą. Róbcie to, co naprawdę chcecie, a nie stracicie w życiu żadnej cennej chwili.
5. Nie musisz być wielkim, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielkim
 – Zig Ziglar
Obserwując z boku osiągnięcia innych, mamy wrażenie, że to co robią jest proste. Dam przykład YouTube’a – ludzie nagrywają filmy (niektórymwychodzi to naprawdę świetnie), montują, wstawiają, mają tysiące odsłon i dzięki temu zarabiają na życie. Film trwa 15 minut, osoba siedzi przy ścianie i mówi do kamery – to się wydaje aż zbyt łatwe! Tak więc Ty też co robisz i… nagle okazuje się, że Ci nie idzie, mylisz słowa, zacinasz się, montowanie zajmuje Ci dwa dni, a efekt końcowy i tak nie jest zbyt dobry.
Nie musisz być wielki, żeby zacząć – powiem więcej, na pewno nie będziesz wielki, gdy dopiero zaczynasz. Ale to, że zacząłeś może być początkiem drogi, do stania się kimś wielkim. Tylko trzeba to kontynuować.
6. Jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł.
– Robert Kiyosaki
Odnośnie „stawania się kimś wielkim” – dużo łatwiej to osiągnąć, gdy masz inspirację. Kopiowanie innych nie jest dobre, ale czerpanie z ich doświadczeń i nauka od mądrzejszych – jest jak najbardziej okej.
7. Jesteśmy odzwierciedleniem pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. To oni nas motywują, doradzają, krytykują. Przyjrzyj się, z kim Ty przestajesz.
– Nancy Drew
Bardzo prawdziwy cytat, który mówi o tym, że warto rozsądnie dobierać towarzystwo. W końcu to oni mają na Ciebie największy wpływ. Jeżeli osoby, z którymi się spotykasz na co dzień, jadają w fast foodach, to prawdopodobnie Ty też będziesz tam jadł – co oznacza problemy w zachowaniu zgrabnej figury. Jeśli Twoi znajomi to osoby bez motywacji i celów w życiu, których największym zainteresowaniem jest obgadywanie innych i narzekanie – bardzo możliwe, że dopasujesz się do takiego „towarzystwa”. Ale czy warto?
8. Nie posiadam żadnych specjalnych talentów.
Jestem tylko namiętnie ciekawy.
Albert Einstein
A to jako dodatek – bo właściwie nie jest to nic, co zmieniło moje życie, ale to tak jakby moja dewiza! Idealnie mnie określa i osobiście uważam tą namiętną ciekawość za swój największy atut.
Jeśli przemyślałeś chociaż jeden z powyższych cytatów – jest mi bardzo miło! To znaczy, że mój trud (oraz wszystkich ludzi, którzy je stworzyli, zbierając własne życiowe doświadczenia w jedno zdanie) nie poszedł na marne.
Może masz jakieś inne sentencje, które zmieniły coś w Twoim życiu? Napisz w komentarzu, będę bardzo wdzięczna!
Do następnego!