Czy warto uprawiać jogę? Tygodniowe wyzwanie!

Rozwój UrodaLeave a Comment on Czy warto uprawiać jogę? Tygodniowe wyzwanie!

Czy warto uprawiać jogę? Tygodniowe wyzwanie!

W ostatnich latach dużo większą uwagę zaczęto zwracać na styl życia w kontekście zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Instagram przelewa się zdrowymi propozycjami potraw oraz zdjęciami z siłowni. Na blogach zaczęto poruszać temat „slow life”, a także minimalizmu. Na YouTube pojawił się temat chorób psychicznych jako przełamanie tabu i zachęcenie do wizyty u psychologa bez strachu, jeśli jest tak potrzeba.

Wszystkie te tematy uważnie śledzę. Promocja powyższych wartości jest naprawdę na plus! Zdrowe życie w każdym aspekcie powinno być dla ludzi jedną z najważniejszych rzeczy.
Podczas mojego zagłębiania się w tematykę fitnessu i slow life, zauważyłam coraz częściej przebijającą się nazwę aktywności fizycznej, którą część z nas zna tylko ze słyszenia: joga.
Tak naprawdę… też praktycznie nic o tym nie wiem. Wikipedia mówi coś takiego:
Joga – jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej, zajmujący się związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Poprzez odpowiedni trening ciała (w tym ascezę), dyscyplinę duchową (medytację) i przestrzeganie zasad etycznych joga deklaruje możliwość rozpoznania przez praktykującego natury rzeczywistości. W ujęciu religijnym prowadzić ma to do przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia z kręgu wcieleń (sansara).
Natomiast inne strony internetowe nazywają jogę po prostu najlepszym sposobem do uzyskania równowagi życiowej.

Joga jest starożytnym systemem, który przez tysiące lat pomagał ludziom w odszukaniu równowagi życiowej. Dopiero od niedawna stała się „popularna” w świecie zachodnim. Dziś joga jest bardzo powszechna. 
Możecie mi wierzyć, że jest to dla mnie tak samo obce, jak dla was. Ale hej! Moim najnowszym planem na najbliższe tygodnie są wyzwania. Postanowiłam, że joga będzie pierwszym z nich.

Dlaczego warto?
Odzyskanie „życiowej równowagi” wydaje się bardzo… wyniosłym, niesłychanym efektem, w który niekoniecznie się wierzy. Ci, którzy uprawiają jogę, mówią jednak dokładniej o pozytywnych skutkach ubocznych. Joga między innymi:
  • redukuje stres
  • poprawia krążenie i oddech
  • nadaje elastyczności ciału
  • pomaga w odchudzaniu i redukuje cellulit
  • przynosi satysfakcję
Piszę do was z lekkim opóźnieniem, bo tak naprawdę dzisiaj włączyłam sobie 5-minutowy filmik na YT z treningiem dla początkujących, ale dzięki temu mogę zapewnić was, że w te pozytywne aspekty jak najbardziej wierzę. Te 5 minut z rana pokazało mi jak mało elastyczne i rozciągnięte jest moje ciało – pozy, które instruktorka wykonywała z lekkością, były dla mnie czymś trudnym. Zwłaszcza przechodzenie z jednej pozycji w drugą było w moim wykonaniu… delikatnie mówiąc, sztywne.

Wyzwanie „joga” będzie polegało na zapoznaniu się z historią, pochodzeniem i szczegółami tej praktyki. Poza tym planuję wstawać 10-15 minut wcześniej, żeby wykonań z rana krótki trening.
Mam nadzieję, że do mnie dołączycie! 🙂 Podobno w grupie raźniej, a pod koniec tygodnia będziemy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami. Kilkanaście minut snu to nic w porównaniu z tym, co można zyskać. Jeśli Ci się nie spodoba – po tygodniu możesz dać sobie spokój.
Ale życie jest od tego, żeby próbować nowych rzeczy.

Napisz w komentarzu czy weźmiesz udział w wyzwaniu. Może już praktykujesz jogę i to, co Ci proponuję, nie jest niczym nowym?
Masz jakieś rady dla mnie, jako początkującego?
Do następnego!
Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska
Back To Top