Najgorszy prezent! Nie kupuj tego na święta

zwierzę na prezent
Lifestyle Styl życiaLeave a Comment on Najgorszy prezent! Nie kupuj tego na święta

Najgorszy prezent! Nie kupuj tego na święta

Wchodzisz do tego samego sklepu po raz dziesiąty. Nie jesteś przekonany – w końcu dzieci w dzisiejszych czasach mają wszystko. Lalek ma dziesięć, samochodzikami się nie bawi, klocków cały koszyk, a ubranka to prezent dla rodziców, a nie kilkuletniej dziewczynki… Nagle dostajesz olśnienia! Może zwierzę na prezent?

Przecież pieski są słodkie – zwłaszcza szczeniaczki. Małym dzieciom potrzebny jest przyjaciel, nauczy ją odpowiedzialności i będzie wymagał uwagi przez cały czas. Już pędzisz, żeby kupić/adoptować zwierzaka, w końcu do świąt pozostało kilka dni, a Ty wpadłeś na ten GENIALNY pomysł. Przed pochopną decyzją zatrzymuję Cię ja. Bo zwierzak to najgorszy prezent, jaki możesz komuś sprawić.

Zabrzmiało brutalnie? Jakbym nie była wielką fanką futrzaków, ale wierzcie mi – jestem. Szczeniaczki są przesłodkie, sama jestem właścicielką kilkumiesięcznego Kody (klik!), a na moim podwórku swój dom mają koty – zarówno te młodsze, jak i starsze.

I właśnie z mojej miłości do zwierząt powstał pomysł na ten tekst.

Zacznijmy od początku. Pomyślałeś o kupnie szczeniaczka dla kogoś bliskiego. Oczywiście, ma to być niespodzianka – bo jak to, żeby osoba obdarowywana wiedziała co dostanie. Do prezentu dodajesz obrożę w choinki lub gwiazdki, żeby było świątecznie. Pakujesz zwierzaka do samochodu, sadzasz w pudełku koło choinki i czekasz na reakcję, niesamowicie z siebie zadowolony… W końcu co może pójść źle?

Oj, dużo rzeczy… Po pierwsze: obdarowywana osoba nie chciała mieć tego zwierzaka – boi się psów, jest uczulona na koty lub uważa, że żółwie nie powinny być zwierzątkami domowymi. Cokolwiek! Nie wiedziałeś o tym, nie przemyślałeś takiej opcji i zrobiłeś najgłupszą rzecz z możliwych dając prezent, którego ktoś nie jest w stanie przyjąć. Ale to tylko jeden scenariusz…

Rodzice obdarowywanej osoby również mogą nie chcieć zwierzaka – gdy dajesz zwierzę na prezent małemu dziecku, wszystko zależy od dobrej woli jego rodziców. Pół biedy, gdy dogadałeś się z dorosłymi i wiesz, że akceptują nowego lokatora w domu i w razie potrzeby mogą się nim zająć. Gorzej, gdy nie zapytasz, dziecko cieszy się z kota, psa czy chomika, a rodzice dostają furii. Bo przecież szczeka w nocy, nie sika na dworze i gubi sierść. A ta frustracja i brak poczucia obowiązku mogą prowadzić do najgorszego…

Obdarowywana osoba nie ma w sobie ani grama odpowiedzialności, a Ty nie masz nad tym kontroli. Super, że ktoś cieszy się ze szczeniaczka pod choinką. Super, gdy w pierwszym tygodniu jest pełen zapału do roli psiego rodzica. Nie-super, gdy coś mu się przestaje podobać – że pies często załatwia się w nieodpowiednim miejscu albo szczeka w nocy i nie daje spać.

Tragedią jest, gdy z tego powodu pies trafia na łańcuch. Do schroniska. Lub wywieziony zostaje do lasu.

Jeśli dajesz zwierzę w prezencie, sam jesteś za nie odpowiedzialny. Jeśli jego nowy właściciel/właścicielka mieszka daleko od Ciebie, nie spotykacie się zbyt często i nie masz pewności, że ta osoba należycie zajmie się inną żywą istotą – całkowicie zrezygnuj z kupna zwierzaka.

Jednak, jak w każdym przypadku – są wyjątki. Kiedy zwierzę na prezent może się okazać dobrym pomysłem?

Gdy wiesz, że dana osoba tego chce. Znasz jej preferencje odnośnie zwierząt – czy woli kundelki, koty rasy sfinks (to te łyse, słodziaki), a może ma małe mieszkanie i wolałaby dostać świnkę morską. Analogicznie, w przypadku dzieci – chęć posiadania zwierzaka muszą wyrazić także rodzice. Muszą obiecać, że zapewnią odpowiednie warunki i należycie o niego zadbają.

Dobrym pomysłem jest kupowanie zwierzaków członkom najbliższej rodziny – własnym dzieciom, gdy są małe lub partnerowi. Zakładamy oczywiście, że pierwszy warunek jest spełniony – wiemy, o jakim zwierzątku marzy druga osoba.

W przypadku naszych bliskich mieszkających z nami dodatkowym atutem jest możliwość kontroli sprawowanej opieki i ewentualnej pomocy.

W ten sposób zachowali się moi rodzice, gdy miałam kilka lat. Żółw wyszedł spod choinki aż na środek pokoju, dopiero wtedy go zauważyłam – i podobno byłam bardzo szczęśliwa. Rodzice sami wcześniej zorganizowali dla niego akwarium, karmę i inne potrzebne rzeczy. Wiedzieli, że muszą się nim zająć – bo nie można wymagać od kilkulatki, żeby zajęła się zwierzątkiem całkowicie sama.

W tym przypadku – prezent był dobry. Jest jednak mnóstwo osób, które kupią zwierzę na prezent, zanim cokolwiek przemyślą.

Proszę, nie bądź jedną z nich. Tyle z pouczania. Na sam koniec – super fajna akcja! Jeśli jesteś miłośnikiem piesków i chcesz zrobić dla nich coś dobrego, weź udział w akcji Wydawnictwa Kobiecego. Ostatnio wydali oni książkę „Psiego najlepszego”, której recenzję znajdziecie na moim blogu tutaj: klik!

Część dochodu ze sprzedaży „Psiego najlepszego” zostanie przekazana Fundacji VIVA – na kupno karmy, kocyków i innych potrzebnych rzeczy dla schronisk w całej Polsce. Film dotyczący akcji: klik!

Mam nadzieję, że tekst wam się spodobał, a los zwierzaków nie jest wam obojętny.

Do następnego!
Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Back To Top