Przejdź do głównej zawartości

4 rzeczy, na które nie warto marnować czasu!

Z pewnością znasz takie momenty, gdy do dokończenia jakiegoś projektu zostały dosłownie minuty... A Ty zaczynasz złościć się na siebie, że nie zacząłeś pracować kilka godzin wcześniej. Gdy sprawdzian jest jutro, a Ty chociaż miałeś zacząć naukę już dawno, po prostu ciągle to odkładałeś.

Albo takie momenty, gdy bez przerwy pracujesz, uczysz się, wykonujesz zadania dla kogoś... A pod koniec miesiąca zauważasz, że znowu nie znalazłeś chwili dla siebie – chwili na kino, na przeczytanie wymarzonej książki, czy po prostu leniwy dzień w pidżamie.


Czas to jedna z najcenniejszych rzeczy, które mamy. Powinniśmy o niego dbać, bo utraconej minuty już nigdy nie odzyskamy.

A jednak – dla większości z nas temat zarządzania czasem jest tak samo obcy jak język starożytnych Majów. Albo myślimy o nim, jako o czymś niepotrzebnym, traktujemy jak coachingową bzdurę

Rozumiem i taki pogląd, ale dla mnie organizacja czasu jest czymś, co pozwala mi realizować wszystkie projekty i cele. Jest ich sporo i gdyby nie kalendarz, planer i znajomość własnych nawyków (np. Lepiej pracuje mi się o 6 rano niż o 19), nie miałabym czasu między innymi na prowadzenie bloga.

Dzisiaj powiem o czymś, co przyda się zarówno tym zaangażowanym w organizację czasu, jak i tym, którzy nie chcą wpisywać całego życia w kalendarz (psst. nie musicie)

Na co (zdecydowanie!) nie warto marnować czasu?

 1. Na toksycznych ludzi

  Miałam w swoim życiu tak dużo toksycznych znajomości, że nie wiem od czego zacząć wyliczankę. Nie warto poświęcać ani minuty na tych, którzy wykorzystują cię do własnych celów, a gdy ty czegoś potrzebujesz – odwracają się plecami. Nie warto marnować czasu na ludzi zazdrosnych i zaborczych, którzy nie pozwalają realizować Ci się w tym, co lubisz.


  Nie warto marnować czasu na ludzi, którzy tylko narzekają na otaczający świat, są wiecznie znudzeni życiem, a ich jedyną pasją jest obgadywanie innych (zwłaszcza tych, którym się w życiu udaje, a tfu!)
  Od toksycznych ludzi bardzo łatwo jest się zarazić i mimo wielkich ambicji – zaczynasz spadać do ich poziomu i postrzegać świat w ich smutny sposób. Pomyśl o ludziach z własnego otoczenia – czy ich obecność na pewno sprawia Ci radość? Jeśli nie – po co dalej marnować czas?

 2. Na włączanie drzemki!

  Klasyk poranka – budzik ustawiony na 6:30, a wstajemy o 6:55 – po kilkukrotnym dzwonieniu budzika, w odstępach pięciominutowej "drzemki". Mimo że o 6:30 czuliśmy się śpiący i absolutnie niegotowi na rozpoczęcie dnia, to o 6:55 czujemy się... jeszcze gorzej.

  Co z tego, że "dospaliśmy" te 25 minut?


  Najważniejszy w pobudce nie jest jej czas, ale to, w jakieś fazie snu się aktualnie znajdujemy. Jeśli normalnie przespałeś 6-7 godzin w nocy, można podejrzewać że obudzisz się w miare odpowiedniej fazie snu, dzięki czemu będziesz rześki i gotowy do działania.
  Jednak jeśli zrobisz sobie dodatkowe 15 minut drzemki, wtedy możesz być pewny, że budzisz się w fazie snu, która gwarantuje ból głowy, niechęć i złość od rana.

  Sama po sobie widzę, że gdy wstanę od razu po pierwszym budziku, czuję się lekka i mam sporo motywacji na cały dzień. Natomiast, gdy odkładam pobudkę do kolejnego i kolejnego budzika – wtedy zazwyczaj wstaję cała opuchnięta, ciężka, w złym nastroju.


  Poza tym tracę te kilkadziesiąt minut z rana, które mogłabym wykorzystać, chociażby na poranną jogę – a dlaczego warto uprawiać jogę napisałam tutaj: klik!

 3. Na "obowiązki", które nie przynoszą nam żadnej korzyści.

  W którymś podsumowaniu tygodnia (klik!) pisałam o nauczycielce, która chciała mnie namówić na coś, co nie było mi wcale potrzebne. Mówiła o tym, jaka to świetna okazja dla mnie oraz twierdziła, że mam OBOWIĄZEK promować szkołę do której chodzę.
  Jednak w tamtym momencie miałam natłok dużo ważniejszych obowiązków. Musiałam odmawiać po kilkanaście razy, a cała sytuacja mnie strasznie zestresowała, bo jednak nacisk nauczyciela jest czymś, co trudno odeprzeć. Zwłaszcza, jeśli chce się zachować odpowiedni szacunek i jednocześnie nie tłumaczyć ze zbyt wielu rzeczy.


  Podsumowując: musisz znać swoje priorytety.
  Nie możesz pozwalać innym ludziom wchodzić sobie na głowę. Co z tego, że ktoś oczekuje od Ciebie wzorowych wyników w nauce? Jeśli sam tego nie chcesz i nie potrzebujesz – zajmij się tym, co jest ważniejsze dla Ciebie. Nie zgadzaj się na nadgodziny w pracy, która Cię nie rozwija, jeśli potrzebujesz tego czasu na naukę języka czy zdobywanie nowych kwalifikacji. Nie pomagaj wszystkim dookoła tylko dlatego, że ,,jesteś im coś winny".
  Bo później okaże się, że nie osiągnąłeś sukcesu. Mimo że słuchałeś się każdego. Robiłeś zawsze to, co kazano Ci robić.
  A teraz nie możesz winić nikogo innego poza sobą – bo zamiast się sprzeciwić i znać wartość swojego czasu, pozwoliłeś narzucić na siebie zbyt dużo.

 4. Na myślenie o przeszłości

  Mam proste pytanie: Po co?
  Nie ma sensu żałować, że dokonano złej decyzji.


  Wyciągamy wnioski i ruszamy dalej. Ci, którzy nie mogą przestać myśleć o przeszłości, zwyczajnie nie zauważają okazji, jakie daje przyszłość. Stoją w miejscu i myślą, że wszystko już stracone.
  A życie nigdy nie jest stracone – rusz dalej i sam się przekonasz.

Mam nadzieję, że tekst Wam się spodobał i nie marnujecie swojego czasu w podane powyżej sposoby.

Interesuje Was kwestia zarządzania czasem?

Chcielibyście więcej tekstów na ten temat?

Zachęcam do zostawienia komentarza – w końcu piszę dla Was, a chciałabym wiedzieć jakimi tematami jesteście najbardziej zainteresowani.


Do następnego!
Odwiedź mnie na FACEBOOKUINSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Komentarze

 1. Świetny wpis, totalnie się zgadzam jeżeli chodzi o toksycznych ludzi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) W moim życiu było takich sporo... więc niestety (albo stety) znam się na temacie ;)

   Usuń
  2. Dobrze że znasz się na temacie bo nie będziesz takich błędów popełniać :)

   Usuń
 2. Ja mam zdecydowanie największy problem z drugim punktem - nie tylko rano, ale również kiedy wracam ze szkoły, kładę się na chwilę, a potem nie potrafię wstać z łóżka, mówiąc sobie "Jeszcze pięć minut". Zawsze kończy się to tak, że robi się późny wieczór, a ja jestem zła na siebie, bo nie zrobiłam masy rzeczy, których miałam w moich ambitnych planach do zrobienia. Klasyk.

  ZAPRASZAM!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm... z tego co widzę, dużo osób ma z tym problem. Napiszę osobny tekst jeśli uda mi się wypracować kilka sensownych rozwiązań :D

   Usuń
 3. Ze wszystkim się zgadzam! Ale i tak nastawiam drzemki ;D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

7DNI - Podsumowanie maturalne!

Najważniejsza część tak zwanego ,,egzaminu dojrzałości” już za mną. Wszystkie podstawy i dwa rozszerzenia – na zbliżający się tydzień zostało mi tylko rozszerzenie z geografii i maturki ustne.

I mogę szczerze powiedzieć, że jestem mega szczęśliwa na myśl o końcu tej egzaminowej gorączki. W moim życiu nastąpią teraz duże zmiany. Strasznie się wszystko nawarstwia, jeden termin pogania drugi, istny bajzel, a intensywna nauka była najgorszą przeszkodą w odgracaniu swojego życia (i głowy).
Za chwilę nastąpi ten długo wyczekiwany czas ,,po maturach” – więc już nie będzie żadnych przeszkód (ani potencjalnych wymówek).

Ale jeszcze na chwilę wrócę i opiszę swoje wrażenia, bo chyba część z Was na to czeka. Jak mi poszło i jak oceniam trudność tegorocznych matur?
Polski podstawowy – podeszłam do tematu bezstresowo, przygotowywałam się mało, bo byłam pewna swojej wiedzy zczterech lat. I w zasadzie nie wyszło mi to aż tak źle. Zadania z czytania ze zrozumieniem były trudne, a przynajmniej trochę bar…

Prezenty na Dzień Matki! (12 pomysłów)

Dzień Matki się zbliża (to za niecałe dwa tygodnie), a Ty wciąż nie masz prezentu? Wstyd i hańba! Oczywiście żartuję - sama jak zwykle z kupnem/zrobieniem odpowiedniego prezentu czekam na ostatnią chwilę. Jak zwykle brakuje czasu, okazji i... pomysłów.


W tym ostatnim aspekcie postanowiłam Was trochę poratować. Bo choć może nie jestem mistrzem kreatywności, z pewnością mam trochę odmienne spojrzenie na tę kwestię. A czasem inna perspektywa wystarczy, żeby dobrać najbliższej osobie, w tym wypadku mamie, idealny prezent!

(zanim zaczniemy - pamiętajcie, że rejestrując się przez mój link i kupując z użyciem REFUNDER, otrzymujecie nie tylko dodatkowy rabat na zakupy, ale także 10 zł zwrotu za polecenie od przyjaciela!)

Bez przedłużania - pierwsze cztery propozycje to... książki!

Na tym się znam, więc spróbuję doradzić. Samo stwierdzenie ,,kup książkę" nie wystarczy - jest przecież tyle pozycji. Więc co dokładnie wybrać?

Katarzyna Nosowska ,,A ja żem powiedziała..."  - Szczera i odwa…

Jak pokonać stres przed maturą?

Wciąż siedzę przy podręcznikach i uzupełniam ostatnie małe braki w wiedzy. Ale do matury pozostało 5 dni – i w tym momencie, to już nie o wiedzę powinno się rozchodzić.
Przypuszczam, że nie tylko mnie powoli staje jakaś klucha w gardle, a w żołądku ściska. O maturze mówią wszędzie – w radiu, w telewizji, na tablicy na Facebooku, a w szkole to już od dawna nas straszyli...

Nic dziwnego, że gdzieś głęboko w umyśle biednego ucznia na myśl ,,matura za 5 dni", zazębia się strach. I ogromna dawka stresu.
A ja jestem wielką antyfanką tego ostatniego. Sama doświadczyłam, jak bardzo destrukcyjne działanie ma choćby taki malutki, niewinny stresik. I wcale nie mówię tu o wypadaniu włosów, czy problemach żołądkowych – wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu), utrzymujący się przez długi czas, sieje spustoszenie w istotnych narządach naszego ciała, jak serce czy płuca, zaburza całkowicie naszą gospodarkę hormonalną, a nawet prowadzi do trwałych uszkodzeń w mózgu!
Nie chcę straszyć, nie chcę s…