Jak uczyć się matematyki? [MATURA]

Jak uczyć się matematyki
Edukacja RozwójLeave a Comment on Jak uczyć się matematyki? [MATURA]

Jak uczyć się matematyki? [MATURA]

Jak uczyć się matematyki? Od zawsze byłam ciekawa świata. Interesuje mnie naprawdę sporo rzeczy, a gdy złapię na coś mocniejszego ,,bakcyla” – zagłębiam temat do jak najdrobniejszych szczegółów. Lubię się uczyć i nieźle mi to wychodzi, nawet udało mi się dzięki tej nauce zdobyć stypendium.

Ale matematyka to jedna z tych dziedzin, które mnie zbytnio nie fascynują, a przygotowania maturalne do tego przedmiotu uważam za najtrudniejsze. Wiem, że wielu z Was też tak uważa, stąd właśnie od królowej nauk zacznę serię wpisów – jak przygotowuję się do matury? Niektóre sposoby będą powtarzały się w kilku tekstach, ale część będzie zależna od przedmiotu.

Po krótkim wstępie – zaczynamy!

Jak uczyć się matematyki do matury?

Punkt 1: Stare arkusze maturalne

Obowiązuje mnie nowa matura – ta od 2015 roku. Wszystkie arkusze z lat poprzednich – zarówno z tych oficjalnych matur, jak i próbnych z Operonu czy Nowej Ery – można znaleźć w internecie. Łącznie będzie to około 7-9 arkuszy (nie jestem pewna, bo omówiłam póki co 4). Wykonując je staram się przede wszystkim pracować samodzielnie. Następnie, po wykonaniu określonej ilości zadań, sprawdzam odpowiedzi, notuję czerwonym cienkopisem o czym zapomniałam lub z jakim tematem miałam problem. Na niebiesko zaznaczam to, co udało mi się zrobić dobrze.

  • Arkusze maturalne Nowa Era – KLIK
  • Arkusze maturalne Operon – KLIK
  • Tablice matematyczne – KLIK

Jak uczyć się matematyki – Czego nie wolno robić przy wypełnianiu arkuszy?

Nie sprawdzamy odpowiedzi od razu– nawet jeśli po przeczytaniu zadania mamy pustkę w głowie, staramy się przez przynajmniej kilka minut pomyśleć nad rozwiązaniem. Żeby dobrze się czegoś nauczyć, mózg musi pracować – przypominać i utrwalać sobie informacje. Sprawdzanie odpowiedzi od razu to pójście na łatwiznę i chociaż wydaje nam się, że teraz już to zapamiętamy – no nie, tak to nie działa. Zadania należy wykonywać samodzielnie, a odpowiedzi sprawdzać dopiero wtedy, gdy przyjdzie na to pora.

Nie uznajemy również zadań za zbyt oczywiste – przynajmniej na początku. Może nam się wydawać, że coś wiemy i rozumiemy, więc powinniśmy to pominąć, ale póki nie sprawdzimy – tak naprawdę nie jesteśmy pewni swojej wiedzy. Poza tym to, że pamiętamy o czymś teraz, nie sprawi, że będziemy pamiętać o tym za kilka miesięcy. Potrzebne są powtórki.

Punkt 2: Sprawdzam, co sprawiało mi trudność w arkuszach i przykładam się mocniej do tych tematów.

Wydaje się oczywiste, ale znam wiele osób, które uczą się na chybił trafił, wszystkiego na raz, albo tylko wybranych wzorów z każdego działu. Wertują zeszyt, stwierdzają „o, tego nie pamiętam”, przepisują sobie wzór (bez żadnego odniesienie do czego, kiedy i jak go używamy) i myślą, że to dobry sposób nauki.

Nikogo nie zmuszam, ale osobiście polecam to bardziej zorganizować. Robimy arkusze – sprawdzamy, co nam nie idzie – sprawdzamy, który to dział. I powtarzamy CAŁY dział. Rozpisujemy w kalendarzu regularne powtórki tak, żeby zdążyć do matury. Sama największy problem mam z zadaniami dowodowymi, trochę się motam przy trudniejszych przykładach z funkcji kwadratowej, fajnie byłoby też ogarnąć planimetrię. Zakładając, że mam do matury z matematyki około 90 dni, spokojnie da się to rozpisać na naukę matematyki co 3 dni po 1 godzinę i uzyskać bardzo dobre efekty. Warto zacząć wcześniej i powtarzać regularnie.

Punkt 3: Co z tym, co teoretycznie już umiem?

Im bardziej jesteś pewny swojej wiedzy, tym powtórki mogą być rzadsze. Przykładowo potęgi nie są dla mnie żadnym problemem – więc ewentualne zadania z nich wykonam dopiero w kwietniu, tak dla odświeżenia. Nie ma sensu wałkować czegoś, co się dobrze umie. Satysfakcja z dobrego rozwiązywania zadań jest fajna i daje motywację, ale nie w tym rzecz, żeby robić coś, co jest łatwe. Sukcesem jest dopiero przekraczanie granic.

Punkt 4: Jak ograniczyć naukę w domu do minimum?

Brzmi dziwnie, prawda? Bo przecież jak to! Przed maturą trzeba się uczyć jak najwięcej, a nie ograniczać naukę. Jeśli masz spore problemy albo nie uczysz się wcale to faktycznie, ograniczanie może nie być najlepszym pomysłem.

Ale ogólnie wyznaję zasadę „work smarter, not harder„, czyli lepiej pracować sprytnie, niż ciężko. Moim sprytnym sposobem jest… wykorzystanie lekcji! Wow, kto by pomyślał.

Ale szczerze – głupotą jest wymigiwanie się od odpowiedzi przy tablicy, mazanie po zeszycie czy przeglądanie telefonu tylko po to, żeby potem ten sam materiał powtarzać przed maturą w domu. Jeśli masz nauczyciela, który daje Ci możliwość się wypowiedzieć, spróbować wykonać zadanie – wykorzystaj ten czas! Skup się, słuchaj i grzecznie notuj.

Wiadomo, że jeśli zaczniesz się skupiać miesiąc przed maturą, ta zasada nie zadziała. Ale może czyta mnie ktoś młodszy – wtedy pamiętaj, im wcześniej zaczniesz uważać na lekcji, tym spokojniejszy będziesz przed maturą. Znam to z autopsji.

Punkt 5: Z czego korzystam?

Jak uczyć się matematyki z internetu? Kanał Matemaks na YouTube – omówienie działów, krótkie zadania z różnych tematów, omówienie arkuszy maturalnych (zarówno podstawa, jak i rozszerzenie) – mój największy ratunek. Najlepsza nauka to ta, która wykorzystuje więcej niż jeden zmysł. W przypadku filmów na YT mamy rozwiązania w formie pisanej, jak i mówionej. Matemaks ma również własną stronę internetową – tam znajdziecie dokładne powtórki wszystkich działów, jak i płatny kurs przygotowawczy specjalnie do matury Poza tym, tak jak wspominałam na początku – uzupełniam arkusze.

Dlaczego nie kupuję repetytoriów?

To wydaje się dość popularne podejście – kupić kolejny zbiór zadań i robić wszystko od początku. Jednak ja nie jestem wielką fanką tego sposobu, prawdopodobnie dlatego, że nie mam aż tak dużych problemów z żadnym przedmiotem, żeby omawiać go od podstaw.

Wszystko, czego chcę się nauczyć, jest gdzieś w sieci. Wszystko, co powinnam wiedzieć, znajduje się w moich starych podręcznikach – zarówno teoria, jak i masa zadań. Naprawdę nie potrzeba kupować nowych książek, żeby się uczyć. Wystarczy sprytne podejście i znajomość własnych braków.

Na sam koniec jeszcze dodam – nie polecam nauki z zeszytu, z zadań wykonywanych na lekcji. Bardzo często nie zapisujemy treści zadań, więc nie wiemy, o co w nich tak naprawdę chodziło. Jeśli wzory są w tablicach – również nie ma sensu uczyć się ich na pamięć. Znacznie lepiej jest wiedzieć, jak je wykorzystywać.

Jak uczyć się matematyki [EDIT: 28.03.2018 rok]

Ten wpis pojawił się dwa miesiące temu – w tym czasie z wyników matur pisanych na około 25-30% poprawiłam się na średnio 90%. Sama nie do końca w to wierzę, ale… w zasadzie jestem dumna. I tym bardziej polecam Wam spróbowania nauki według moich sposobów.

Co ciekawe, odkryłam kilka nowych rzeczy do zrobienia, aby maturę sobie jak najbardziej ułatwić. Z tego powodu uzupełniam tekst o kilka podpunktów:

Wciąż nie polecam repetytoriów, bo cała wiedza teoretyczna jest dostępna w tablicach i za darmo w internecie. Ale ze zbiorem zadań już mam trochę inne podejście – sama jedno kupiłam. Zadania można łatwo znaleźć na wielu stronach i początkowo po prostu tak robiłam. Musiałam jednak przepisywać każde z nich ręcznie, co trochę spowalniało i utrudniało pracę. W myśl zasady ,,work smarter, not harder”, korzystniejsze było kupienie zbioru. Osobiście wybrałam zbiór zadań od Nowej Ery i jestem zachwycona!

Zadania ukierunkowane przede wszystkim pod arkusze maturalne, aż 12 pełnych arkuszy do wypełnienia + zadania do każdego działu matematyki z podziałem na poziom trudności.

Jak uczyć się matematyki? Korzystajcie z tablic maturalnych podczas wykonywania zadań!

Serio, szukajcie wzorów i podpowiedzi, aż znajdziecie! Bo tak naprawdę te 15 punktów można baaaardzo łatwo wyciągnąć znając tablice maturalne. Nawet powiem więcej – perfekcyjna znajomość tego, co się w tablicy znajduje, to jakieś 50% z matury. Nikt nie każe Ci znać wzorów na pamięć. Musisz tylko wiedzieć, gdzie i kiedy ich szukać.

Pełne skupienie, zero rozpraszaczy i robienia zadań na szybko. Zbyt często łapię się na tym ostatnim i nagle 6*6=12. Próbując myśleć szybko, tak naprawdę nie myślę wcale. I tracę punkty na tak głupich błędach. Spokojnie, jest jeszcze czas. Nie ma co tak pędzić 😉

To wszystko na dzisiaj – jeśli macie pytania odnośnie mojej nauki matematyki, koniecznie dajcie mi znać w komentarzu!

Do następnego!

Odwiedź mnie na FACEBOOKUINSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Back To Top