Przeczytane #7 – o drzewach, żółwiach i książka, której nie dam rady skończyć!

Książki Kultura RecenzjaLeave a Comment on Przeczytane #7 – o drzewach, żółwiach i książka, której nie dam rady skończyć!

Przeczytane #7 – o drzewach, żółwiach i książka, której nie dam rady skończyć!

Co ostatnio przeczytałam? Czym czytelniczo zakończyłam stary i rozpoczęłam nowy rok? Jaka lektura odpycha mnie tak bardzo, że zrezygnowałam z niej w połowie?
Cóż, na to ostatnie pytanie odpowiem pod koniec. Zacznijmy od….
Psiego Najlepszego. Był sobie pies na święta – W. Bruce Cameron – przeczytana 23 listopada 2017
Książka w cudnym, świątecznym klimacie – pełna ciepła, miłości i słodkich szczeniaczków! Po więcej informacji zapraszam tutaj: Klik! Bo napisałam o niej całkowicie osobny tekst z recenzją.
To, czego nie wiedziałam podczas tej lektury, to jak wielkie szczęście tak naprawdę daje posiadanie pieska. A teraz? Codziennie rano wita mnie taki mały kundelek, a potem pół dnia wariuje i kolejne pół śpi na moich kolanach (tak jak teraz podczas pisania)
„Psiego Najlepszego” idealnie przekazuje emocje właściciela psów, psie maniery i zachowania, czego wcześniej nie byłam pewna. Z pewnością sięgnę po tę książkę jeszcze raz, już z nowymi psimi doświadczeniami.
Username: Evie– Joe Sugg – przeczytana 16 grudnia 2017
Uwielbiam komiksy i mangi, a jako że utknęłam w miejscu z kilkoma książkami, postanowiłam odejść od nich na chwilę i zająć się czymś lżejszym.
„Username: Evie”opowiada o dziewczynie, która doskonale wie, jak to jest czuć się odrzuconym przez rówieśników. Po śmierci ojca trafia pod opiekę ciotki i jednocześnie – pod jeden dach z kuzynką, która od dzieciństwa dręczy ją i prześladuje.
Ale ojciec mimo odejścia, pozostawił pewien dar – miejsce tylko dla Evie. Wirtualną rzeczywistość, która może się okazać jej wybawieniem.
Ale czy ucieczka sprawi, że nasza bohaterka osiągnie szczęście? A może jest tylko początek kolejnych problemów?
Komiks ten nie jest odkrywczym, ani głębokim. Prawdy w nim przekazane są proste, może nawet banalne, ale czytanie go było czystą przyjemnością. Ilustracje są największym plusem, a fabuła zgrabnie się układa i nie zostawia niedopowiedzeń.
Na nudny wieczór, dla relaksu, a może na pierwsze spotkanie z formą, jaką jest komiks? Polecam! 🙂
Żółwie aż do końca – John Green – przeczytana 27 grudnia 2017
Niektórzy Johna Greena nie trawią. Inni go uwielbiają.
Osobiście należę do tej drugiej grupy, a książka „Żółwie aż do końca”jest jedną z moich ulubionych.
Jak zawsze mamy nietuzinkowe postacie: szesnastoletnią Azę, której największym problemem są jej własne myśli i lęki, jej koleżankę Daisy – niesamowitą autorkę opowiadań fanowskich o Gwiezdnych Wojnach, a także Davisa – syna niedawno zaginionego miliardera.
Mamy intrygę, sekret, niesamowite zwroty akcji i emocje, ale przede wszystkim – motyw odkrywania samego siebie.
To najważniejszy wątek – w końcu sama główna bohaterka, Aza, nie jest pewna, czy jest prawdziwą osobą. Czy to, co robi, jest zależne od niej, czy tak naprawdę na nic nie ma wpływu, bo przecież nie wybrała gdzie się urodzi, ani kogo spotka przypadkiem na ulicy.
Jej myśli są skomplikowane i zawiłe – mnie ciężko je tłumaczyć, ale John Green robi to świetnie. I myślę, że dla wielu młodych osób lektura tej książki będzie nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim wartościowa i pomocna w odnajdywaniu siebie. Jeden z ulubieńców roku – 11/10 🙂
Morderstwo w Orient Expressie – Agata Christie – przeczytana 1 styczna 2018
Niedawno na podstawie tej słynnej powieści detektywistycznej, powstał film (wciąż chyba grają go w kinach?)
Słyszałam wiele różnych opinii, w większości jednak zgadzało się jedno – i tak każdy zna zakończenie tej najsłynniejszej na świecie zagadki, więc po co tworzyć film?
Hej! Ja nie znałam.
I dlatego właśnie zabrałam się za ten klasyk. Wolałam wpierw poznać oryginał, a dopiero potem zmierzyć się z filmem. W skrócie: mamy morderstwo. W pociągu Orient Express. Pociąg utknął na odludziu z powodu śniegu. Nikt nie miał szansy z niego wysiąść od czasu popenienia zbrodni, więc mordercą musi być któryś z pasażerów.
Słynny detektyw Herkules Poirot musi dojść do odpowiedzi na pytanie: Kto?
Książkę czytało się bardzo szybko – ma ledwo ponad 200 stron, nie ma w niej opisów, a większość historii przedstawiana jest w dialogach między pasażerami pociągu. Nie jest ona też szczególnie ciężka w zrozumieniu, wszystko ostatecznie zostaje wyjaśnione…
Jednak mnie największą frajdę sprawiało domyślanie się samemu: co mogło się wydarzyć? Kto mógł to zrobić? (psst. Doszłam do wyjaśnienia około 40 stron przed zakończeniem, a przynajmniej zaświtało mi coś w głowie)
Polecam, jeśli nie znacie jeszcze zakończenia tej historii – może was zaskoczy!
Sekretne życie drzew – Peter Wohlleben – przeczytana 3 stycznia 2018
Mały niewypał, bo czytałam ją od… końcówki października? Tak cienką książkę?!
„Sekretne życie drzew” opowiada dokładnie o tym, na co wskazuje tytuł – o drzewach. O tym, czego przeciętny Kowalski nie wie, a co oczami autora-leśnika wydaje się niezwykle ciekawe.
Dla mnie aż tak niezwykle ciekawe nie było – przynajmniej przez większość rozdziałów – i to był mój problem. Fajnie jest się dowiedzieć, dlaczego niektóre liście zmieniają kolory wcześniej niż poprzednie, i czym to dla nich skutkuje. Ale prawdopodobnie po miesiącu nie będę pamiętała o co dokładnie chodziło – za dużo naukowej wiedzy wrzuconej w książkę, która miała być przyjemną lekturą, a nie podręcznikiem.
Autor podkręcał dramaturgię przedstawiając historię drzew, jak historię ludzi. Mówił, że te potężne rośliny umierają, złoszczą się, walczą, dorastają, są pełne buntu lub też, że są inteligentne. Czasami mnie to raziło, ale rozumiem, co autor chciał tym osiągnąć – przykuć uwagę czytelnika.
Udało mu się na tyle, że mimo przedłużającego się czasu czytania, ostatecznie skończyłam tę książkę. Ale mnie nie porwało – mocne 5/10.
Ludzie bezdomni – Stefan Żeromski – niedokończona!
I nie wiem czy dokończę.
Cytując recenzję kogoś na LubimyCzytać: „początkowo Judym idzie, potem dla odmiany znowu idzie, cierpi i wrzuca kogoś do stawu”.
Rozumiem przesłanie. Rozumiem, i nawet bardzo lubię, motyw człowieka, który poświęca się czemuś w całości, Podziwiam tych, którzy mają w sobie silną pasję i chcą zmieniać świat.
Ale Judym mnie wkur… wkurza.
A Żeromski jest moim zdaniem przeceniany.
„Ludzie bezdomni” to jedna z tych książek kanonu lektur, która zniechęca młodych ludzi do czytania długimi opisami i brakiem przywiązania do bohaterów. Jest absolutnie bezbarwna i nudna.
Ale może komuś z Was się podobała?
Napiszcie koniecznie w komentarzu – czy czytaliście którąś z podanych książek, czy zamierzacie i co o nich sądzicie?

Do następnego!
Odwiedź mnie na FACEBOOKUINSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska
Back To Top