Jak uczyć się geografii? [MATURA]

matura geografia
Edukacja RozwójLeave a Comment on Jak uczyć się geografii? [MATURA]

Jak uczyć się geografii? [MATURA]

Matura geografia. Jak uczyć się na rozszerzoną maturę? Panika narasta. Zostało ledwie kilka dni do rozpoczęcia egzaminów, a jak wiadomo matura to nie przelewki – można spodziewać się wszystkiego. Więc bez zbędnego przedłużania – kilka sposobów na to, jak sama przygotowywałam się na maturę rozszerzoną z geografii!

Aktualizacja: Tekst ten pisałam jeszcze przed maturą. Teraz jestem na półmetku pierwszego roku studiów, trochę ten temat przemyślałam, więc dodałam kilka wątków. Wiadomo, że każda matura jest inna, a nadchodzące reformy edukacji mogą zmienić zasady przeprowadzania egzaminów, przez co niektóre punkty mogą się dezaktualizować. W takich przypadkach – dajcie mi znać, z chęcią ponownie zajmę się tematem i przygotuję poprawki tak, aby przy nowszych wersjach egzaminu dorosłości również się sprawdziło!

Matura geografia: Jak uniknąć zera za głupi błąd?

Matura geografia rozszerzona – prawdopodobnie jeśli przygotowujesz się do tego przedmiotu, to już wiesz – punktacja jest wredna. Za bardzo rozwinięte zadanie możesz otrzymać zazwyczaj tylko 1 pkt. Jeśli wykonasz je kompletnie, to ten punkt zdobędziesz. Natomiast jeśli zabraknie Ci chociaż jednego słowa, jedno pole pomylisz, to cała reszta idzie na nic.

Z próbnej matury miałam 57%. W porównaniu do własnych oczekiwań, mogłabym być zawiedziona. Ale moja wiedza przelana na strony egzaminu jest zdecydowanie większa, niż wskazywałby na to wynik. W zadaniach za które nie dostałam punktów, większość rzeczy była opisana dobrze. Ale jednak większość rozwiązania, to nie całość – a tylko to się liczy.

Tego typu punktacja nie jest zbyt mądra, ale do maja nic się nie zmieni. Co z tego wynika?

Warto przyłożyć się do nauki

Jeśli zależy Ci tylko na tym, żeby zdać maturę, a potem oprawić ją w ramkę i podziwiać – nie wiem właściwie, czemu czytasz ten tekst. Radziłabym Ci się skupić na nauce na przedmioty podstawowe – rozszerzenie masz zaliczone nawet z zerową liczbą punktów. A np. matmę musisz zdać na minimum 30%, więc lepiej sprawdź: Jak uczyć się matematyki?

Jednak jeśli matura nie jest dla Ciebie celem samym w sobie, a punkty z rozszerzenia przydadzą się w rekrutacji na wymarzone studia – musisz przyłożyć się do nauki. Bo jak wyjaśniłam powyżej, punktacja jest brutalna.
Geografia wydaje się prostym przedmiotem – tutaj coś skojarzę, tutaj się domyślę. Na pewno nie jest to najtrudniejszy egzamin, a logiczne myślenie przy rozwiązywaniu zadań może sporo zmienić.

Ale bez konkretnej wiedzy daleko nie zabrniemy. A wiedza z geografii jest specyficzna: dużo nowych pojęć, łączenie kilku działów w jednym zadaniu, znajomość zarówno polityki, jak i gospodarki oraz walorów przyrodniczych każdego regionu świata. I przede wszystkim ciągi przyczynowo-skutkowe, które często nie są niczym odkrywczym, ale póki się ich nie nauczymy – ciężko będzie nam je przywołać.

Warto skorzystać z tego bardzo dobrego repetytorium wydawnictwa Operon – bardzo ułatwiło mi przyswajanie informacji i późniejsze powtórki. Co rok jest nowe wydanie, które zawiera wszystkie poprzednie arkusze próbne.

 

Od czego zacząć?

Tutaj podobnie jak w moim tekście o nauce matematyki– zaczynamy od arkuszy maturalnych. Warto zobaczyć, jak skonstruowane są zadania. Na lekcjach uczymy się teorii, natomiast matura to wykorzystanie tej wiedzy w praktyce. Sprytne korzystanie z tego, czego się nauczyliśmy.

Gdy już rozwiążemy kilka arkuszy (minimum 2-3), możemy określić, z czym mieliśmy największy problem. Wypisujemy na kartce i po kolei omawiamy dane zagadnienia.

Jakie metody nauki stosować?

Nie lubię kucia na blachę. Jest to jeden z najgorszych sposobów nauki, których uczymy się w szkole. Gdy sprawdziany gonią, a nauczyciele wymagają książkowych definicji, ta metoda wydaje się najbardziej skuteczna. Ale kucie zapewnia wiedzę na dzień, dwa. Żeby dobrze coś zapamiętać, trzeba przede wszystkim zrozumieć. I to jest jedna z najbardziej istotnych rzeczy przy nauce geografii.

Bo geografia (zwłaszcza ta społeczno-polityczna) jest logiczna. A ucząc się od podstaw wszystko układa się w spójną całość. Dlatego moją ulubioną metodą nauki jest dokopywanie się do sedna. Jeśli czegoś nie rozumiem, to nie ma szans, że zapamiętam informacje na dłużej. Lepiej poświęcić czas na ciągłe zadawanie sobie pytań: dlaczego? Z największych podstaw wskazałabym: religię, ropę naftową oraz podział krajów na biedne i bogate. Te tematy są zdecydowanie obowiązkowe.

W przypadku obliczeń, czy zadań z mapą – zalecam trening i regularne wykonywanie ćwiczeń. Praktyka czyni mistrza i w tym wypadku, jak z matematyką, sama znajomość wzorów i zasad jest niewystarczająca. Trzeba trenować.
Geografia fizyczna to część, z którą mam największy problem. I chyba większość ma. Znajomość wszystkich rzek, krajów i stolic wymaga bardzo częstych powtórek.

Najlepszy zbiór zadań, z którego korzystałam przed maturą, to „Teraz matura 2019. Geografia – Zadania i arkusze maturalne” wydawnictwa Nowa Era. Jest stosunkowo tani, a zawiera naprawdę dużo mniej lub bardziej skomplikowanych zadań.

Kilka niezwykle pomocnych aplikacji

W przypadku nauki krajów i ich stolic genialnie sprawdza się strona: Seterra.com Możemy wybrać, czy chcemy uczyć się krajów, stolic, flag, a nawet mórz i wulkanów. Na mapie mamy za zadanie wskazać podany obiekt – nic zaskakującego, ale dużo łatwiej uczy mi się w interaktywny sposób, niż gdybym miała usiąść przed atlasem i robić to samemu.

Poza tym zapraszam Was na tekst o moich ulubionych aplikacjach do nauki – tam napisałam trochę więcej.

Jednak najważniejsze – bez stresu! Sama łapię się na tym, że chcę usiąść do zeszytów i w jednej chwili omówić wszystko, bo przecież nie zdążę, zostało tak mało czasu, a matura jest taka ważna, hurr durr.

Well, nie. Na luzie, ale z dobrym planem. I wszystko pójdzie z górki.

Do następnego!

Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Back To Top