Przejdź do głównej zawartości

Jak mieć wszystko, czego się pragnie? Jedna, prosta odpowiedź

Trenerzy motywacyjni mnie znienawidzą! Zamierzam przewrócić system do góry nogami. Nie będę trzymała Was w dużej niepewności. Zaspojleruję odpowiedź na tytułowe pytanie od razu, już na wstępie, cobyście się nie głowili, nie zamartwiali i nie szukali w tekście jakiegoś wytłuszczonego akapitu.

<werble>

Nie da się mieć wszystkiego, czego pragniemy na raz.

Ale hej, o czym ja właściwie mówię? Sama od wielu miesięcy traktuję życie jak jedną wielką możliwość. Jak wielką szansę. "Chcieć to móc" i "siła przyciągania", i inne tego typu poglądy. To ja, z tym próbuję żyć na co dzień, z tego daję się poznać światu. A teraz wyskakuję ze stosunkowo negatywnym spojrzeniem na podany problem. O co chodzi?

Już wyjaśniam.

"You want a social life, with friends,
a passionate love life as well
to work hard every day. What's true
Is of these three you may have two
And two can pay you dividends
But never may have three (..)"

To tylko fragment wiersza, który napisał Kenneth Koch. Ale chyba najbardziej wymowny. W skrócie i po polsku: możesz pragnąć życia w otoczeniu wielu osób, miłości pełnej pasji oraz ciężkiej pracy, która da Ci satysfakcję i pieniądze. Ale z tych trzech rzeczy, które chcesz od życia, osiągnąć możesz jedynie dwie. Koch w dalszej części przywołuje przykłady, jak Michał Anioł, czy Homer - przykłady wybitne, nie pierwsze z brzegu osoby. Lecz nawet oni nie potrafili połączyć trzech wielkich wartości w swoim życiu - po wybraniu i osiągnięciu dwóch, spotykali się z murem nie do przekroczenia.Tym murem jest czas. Choć może lepszym porównaniem byłoby, że jest on życiodajną wodą, którą podlewasz kolejne wartości w swoim życiu. Jest ograniczony, wyczerpywalny. Jeśli chcemy, żeby dwie z naszych wartości rozkwitały pięknie, musimy przestań na siłę podlewać tę trzecią.

Ten wiersz mocno mnie uderzył, gdy go przeczytałam. Okazało się, że przez kilka miesięcy żyłam w kłamstwie. W błędnym przekonaniu, że jestem słaba i to moja wina, że nie mam wszystkiego.

Bo chcieć to móc, a jeśli wystarczająco nad czymś pracujemy, to to osiągniemy. Wciąż wierzę, że tak działa świat, ale od niedawna zaczynam brać na to małą poprawkę. Zaczęłam powtarzać sobie zdanie w stylu: nie gnój się za to, że nie masz czasu.

Bo przez jakieś kilkadziesiąt tygodni, tak właśnie było. Uważałam, że to moja wina, że nie robię wszystkiego, co zaplanowałam, że nie nadaję się do życia i powinnam pracować jeszcze ciężej. Byłam przekonana, że nie wychodzę ze znajomymi, bo jestem nietowarzyskim gnomem. Że nie spełniam się we wszystkim, bo nie mam silnej woli.

Umknęły mi dwie małe drobnostki. Po pierwsze - moje życie składało się z ciągłej nauki i weekendowych odpoczynków z chłopakiem. Miałam dwie wartości - i ani trochę więcej czasu. I może faktycznie inni mają gorzej, a udaje im się więcej. A może nie - może to tylko iluzja, którą wokół siebie tworzą, i może moje życie nie jest wcale mniej zapełnione obowiązkami, niż ich. W końcu każdy z nas ma 24 godziny do rozdysponowania. Oni też w ciągu dnia muszą coś odrzucić.

Po drugie - umknęło mi, że przecież mam tak dużo. Mam być za co wdzięczna. Całkowicie zapomniałam o wdzięczności.


Ten tekst będzie długi w nieskończoność, jeśli nie zatrzymam w tym momencie osobistej dygresji. Przejdę do sedna: Nie da się mieć wszystkiego, czego się pragnie. Nie na raz, a nawet nie w trakcie całego życia. Nie będziesz miał przyjaciół, jeśli chcesz walczyć o sukcesy zawodowe i miłość. Nie znajdziesz czasu na karierę zawodową pomiędzy ciągłymi imprezami, randkami i spotkaniami na piwo z kumplami. Jeśli zrównoważysz tę trójkę - dobrze dla Ciebie, ale tylko dobrze. Bo gdy rozmieniamy się na drobne w kilku dziedzinach, błędem jest liczyć na wspaniałe efekty.

Sama wpadłam w tę pułapkę i czasem ciężko mi się z niej wyplątać. Ale się da - wystarczy "tylko" z rozwagą dobierać priorytety, nie przepełniać kalendarza oraz sprytnie ogarniać życie w ten sposób, aby jednak wyciskać z niego maksimum. Jak? O tym w kolejnych tekstach.

 

Trzy proste przesłania na dzisiaj:

1. Nie da się mieć wszystkiego, ale to nie powód do gnojenia siebie
2. Warto być wdzięcznym i dumnym z tego, co się posiada
3. Uśmiechnij się! Życie jest dużo piękniejsze bez stresu (niestety, sporo o tym wiem)

Do następnego!

Odwiedź mnie na FACEBOOKUINSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Komentarze

 1. Ach, cóż za genialny tekst! Podpisuję się pod tym co napisałaś :) Powinniśmy być szczęśliwi z tego co mamy :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Cieszę się, że Ci się spodobał! :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Bardzo mądre i cenne wskazówki ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny tekst!
  Ja jestem wdzięczna za wszystko! ☺️

  OdpowiedzUsuń
 4. Wartościowy tekst. Także często zapominam o byciu wdzięczną :c
  https://olusiek-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że trochę Ci o tym przypomniałam! :)

   Usuń
 5. Zgadzam się :)
  www.acupoflifestyl.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Podpisuje sie pod tym! Pozdrawiam, świetny wpis:)

  http://start-afire.blogspot.com/2018/05/stylizacja-street-style-h.html

  OdpowiedzUsuń
 7. nie jestem całkiem przekonana do tego poglądu. :) Czytałam ten wiersz również u tej Ani, która maluje. I chociaż tak naprawdę zgadzam się z nią pod każdym możliwym względem, o tyle ten akapit poświęcony temu utworowi obudził we mnie pewne możliwości. Wierzę, że są tacy ludzie sukcesu, którzy mogą pochwalić się nie tylko wieloma osiągnięciami zawodowymi, ale również kochającą drugą połówką, rodziną i wspaniałymi przyjaciółmi. Myślę, że to jest jednak tylko kwestia tego, jak bardzo tego pragniemy, jak wiele na to pracujemy. Tak jak sama napisałaś, wszystko da się wypośrodkować. Pracować, kochać i pielęgnować przyjaźnie. Może akurat ja nie jestem najlepszym tego przykładem, bo nie mam nic z tej trójcy xD, ale znam w moim otoczeniu takie osoby, które owszem, spełniły się na każdym polu. Moja bliska znajoma chociażby, uczennica piątkowa, stypendium co roku. Co weekend dodaje snapki z jakiejś imprezy, często przesyła też takie typowo "studygramowe", a do tego ma wspaniałego, kochającego chłopaka, z którym widać, że jest szczęśliwa. Może nie poświęca się w 100% jednej dziedzinie życia, ale i tak udaje jej się to życie ogarniać na naprawdę wysokim poziomie. :) Tak czy siak szanuję twoje zdanie Pati, pięknie jest się różnić. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja podobnie jak Twoja znajoma - mam stypendium, mam genialną miłość... I gdybym chciała, to może znalazłabym czas i na przyjaciół. Ale to już zależy od osoby, co dla kogo znaczy "wysoki poziom" w każdej z tych kategorii. U mnie podział doby/tygodnia na te trzy wartości nie dawałby wystarczającej satysfakcji w żadnej, po prostu czułabym, że "rozdrabniam się na drobne" :) Każdy ma do tego inne podejście! Dzięki za komentarz :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

7DNI - Osiemnastka siostry, język japoński i pare słów o wenie twórczej!

Nie wierzę, że zaczynam ten tekst. Dlaczego? Bo próbowałam pisać od kilku dni - kilku ciężkich dni, w które kładłam się na łóżku, odpalałam laptopa i... patrzyłam w pusty edytor. Po godzinie bezsensownego leżenia w końcu przestawałam, zabierałam się za naukę japońskiego, sprzątanie albo (przyznajmy szczerze) serial.


Weny twórczej brakuje mi bardzo. Własna mama powiedziała, że za bardzo "szukam tematu", podczas gdy kiedyś pisałam na luzie, głównie skupiając się na relacjonowaniu własnego życia. I muszę przyznać jej rację - w ostatnim czasie zaczęłam myśleć bardzo o jakości tego, co robię. Lubię być rozrywką, na którą setki osób poświęcą 5 minut czasu dwa razy w tygodniu. Lubię to, że czytanie bloga sprawia części z was przyjemność (przynajmniej wnioskując po wiadomościach, które od was dostaję), nawet jeśli nie niesie szczególnie głębokiego przesłania czy rewolucyjnych wniosków. Ale ostatnio sama rozrywka coś mi nie pasowała. Boję się, że nie daję wam tego, czego tak naprawdę…

7DNI - spotkanie blogerskie, moja ulubiona rasa psów i wyniki konkursu!

Wiadomość o tym, że 7DNI to seria nieregularna nie jest niczym nowym. Tym razem w jeden post wcisnę kilka fajnych przemyśleń i wydarzeń z ostatnich dwóch tygodni. No bo czemu nie? Moje życie od jakiegoś czasu wydaje się monotonne, chociaż kilka dni temu poczułam, że się rozpędzam. Ale o tym dalej.


Zacznijmy od wydarzeń. 25 lipca wzięłam udział w Środa Dzień Bloga Summer nad Wisłą.


(na powyższym zdjęciu najlepszy chłopak i fotograf, który poświęcił się i pojechał na ŚDB ze mną - zostawcie łapkę w górę na FB u Revvol, żeby było mu miło!)

Teoretycznie każdy mógł przygotować swój slajd i zaprezentować się przed całą grupą, ale po dłuższych przemyśleniach stwierdziłam, że to nie dla mnie: trochę z powodu stresu przed wystąpieniem publicznym, trochę z braku pewności siebie. Więc na ŚDB wybrałam się tylko po to, żeby posłuchać innych. Ale i tak było super! Dowiedziałam się, w jaki sposób tworzą inni, jakie mają problemy, jakie rozwiązania oferują. Jeden chłopak, który miał bodajże 15 lat, śmi…

Przeczytane #8 - Psychologia, fantastyka i (nie)ciekawe lektury

Tej serii nie było na blogu od... stycznia! Tak, strasznie długo. A to przecież wtedy ustanowiłam roczne wyzwanie książkowe, z którego miałam się rozliczać. Coś poszło nie tak - miałam duuużo nauki do matury, czytałam głównie lektury i jakoś tak odłożyłam na bok podsumowania książkowe.

Trochę pozycji się jednak przez te kilka miesięcy uzbierało, więc dzisiaj w zbiorczym (mam nadzieję, że krótkim) tekście opiszę wszystkie.

Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło? - Philip G. Zimbardo - przeczytana 15 stycznia 2018 roku Pierwsza książka psychologiczna na mojej liście. Bardzo trudna - zarówno w tematyce, jak i w formie. Z tego powodu czytałam ją dobre kilka tygodni. Ten książkowy grubasek opowiada o tym, jak system, sytuacja i ogólne przyzwolenie wpływają na czynienie zła. Jak dobrzy ludzie mogą czynić złe rzecz popychani tylko czynnikami zewnętrznymi. Jest to opis i omówienie słynnego Eksperymentu Stanfordzkiego (inaczej zwanego Eksperymentem Więziennym), przeprowadzonego właśn…