Czy warto studiować polonistykę?

Czy warto studiować polonistykę?
Edukacja Rozwój3 komentarze do Czy warto studiować polonistykę?

Czy warto studiować polonistykę?

Czy warto studiować polonistykę? To pytanie przewija się w głowach wielu osób, które lubią język polski i zastanawiają się nad dalszym rozwojem w tym kierunku. Odpowiedzi na wiele nurtujących pytań można znaleźć w internecie, jednak nie jest to wciąż kwestia w pełni podsumowana. Znaczną część moich czytelników stanowią maturzyści, uczniowie liceum i młodzi-dorośli, którzy jeszcze nie do końca sprecyzowali, co chcę robić dalej ze swoim życiem. Z tego powodu postanowiłam uzbierać i usystematyzować w jednym miejscu wiedzę na temat różnych zawodów, kierunków studiów i dróg rozwoju. Ciekawi?

Czy warto studiować polonistykę? Jako że sama nie mam nic wspólnego z tym kierunkiem studiów, nie czułam się kompetentna do odpowiadania na to pytanie tylko na podstawie własnej opinii. Na pomoc przyszła znajoma, która studia na kierunki polonistyki ukończyła i ma o nich sporo do powiedzenia. Przygotujcie się więc na dość długi tekst!

Jeszcze zanim przejdziemy do konkretów, zapraszam was na Instagrama Malwiny – @malwa_kossela! Będzie miło jak zaobserwujecie, bo robi fajne fotki i jest bardzo wartościową osobą. I dziś to dzięki niej uzyskacie odpowiedzi na nurtujące was pytania, za co serdecznie dziękuję.

Gdzie najlepiej studiować polonistykę? Na jakiej uczelni studiowałaś?

Malwa: Studiowałam na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Warszawa) i według wszelkich opinii innych polonistów, to właśnie tam najbardziej warto studiować. Przede wszystkim z uwagi na dobrze przemyślany program i świetnych, wyrozumiałych wykładowców.

JEŚLI SZYKUJESZ SIĘ NA MATURĘ Z POLSKIEGO: Motywy literackie do matury. Lektury dodatkowe i filmy, które musisz znać!

Ile trwają studia polonistyczne?

Malwa: Jak wiele innych kierunków, są one dwustopniowe. Studia licencjackie trwają 3 lata, magisterskie kolejne 2 lata.

Dla kogo studiowanie filologii polskiej będzie dobrym wyborem?

Malwa: Zdecydowanie dla ludzi kochających bardzo dużo czytać i pisać. Na polonistyce lektura goni lekturę – czyta się zdecydowanie więcej tekstów i książek artystycznych niż podręczników. Trzeba być również kreatywnym, bez tego byłoby naprawdę ciężko.

Jakie słyszałaś opinie o studiach polonistycznych?

Malwa: Większość absolwentów bardzo je sobie chwali i zgodnie twierdzi, że były niezwykle rozwijające.

Z mojej strony: Niejednokrotnie widziałam memy na temat tego, że po humanie/polonistyce/psychologii/pedagogice itd. można co najwyżej stać na kasie w McDonald’s. Wiele osób niestety w to wierzy, a co by dużo mówić – g**** prawda. Zapotrzebowanie na osoby po takich kierunkach wciąż jest i jeśli jesteś dobry w tym, co robisz, masz szansę zdobyć zdecydowanie lepszą pracę niż przeciętnych zdolności technik. Możesz rozwinąć wiele umiejętności miękkich i przede wszystkim czerpać satysfakcję, jeśli to jest Twoja pasja. A właśnie o radość z tego co robimy powinno chodzić. Nie pytaj, czy warto studiować polonistykę – ale czy TY chcesz ten kierunek studiować.

Czy filologia polska jest trudna?

Malwa: Tak, nawet bardzo. Bez zaangażowania i nauki nie da się tych studiów “zaliczyć”.

Jak wyglądają studia polonistyczne?

Malwa: Ciągle się coś czyta i interpretuje – jednak nie ma to nic wspólnego z interpretacją, jaką znamy z liceum. Teksty interpretuje się po swojemu, zgodnie ze swoją wrażliwością. Nie ma szans, że usłyszycie od wykładowcy, że nie macie racji. Każdy czytelnik ma prawo wszystko rozumieć inaczej. Do tego uczy się wielu rzeczy, których nawet się nie spodziewacie. Np. Łaciny i gramatyki historycznej (dzięki temu dowiadujecie się rzeczy o naszym języku, o których Wam się nie śniło!).

Malwa: Filologia polska podzielona jest na dwa główne bloki, przez które przechodzicie. Jest to literaturoznawstwo oraz językoznawstwo. Uczycie się jednego i drugiego, a na koniec wybieracie dziedzinę, która okazała się Wam bliższa. Co ciekawe, wiele osób idzie na te studia z założeniem, że np. na pewno będą woleli literaturoznawstwo, a ostatecznie zakochują się w nauce o języku. Warto mieć otwartą głowę 🙂

Jakie przedmioty były najbardziej wymagające?

Malwa: Wspomniana gramatyka historyczna, do tego gramatyka opisowa języka polskiego oraz romantyzm, który w naszej historii jest epoką niesamowicie płodną w literaturę wszelką.

Gdzie szukać pracy po polonistyce?

Malwa: Możliwości są szerokie. W toku studiów wybiera się specjalizację, która ma Was przygotować do podjęcia wymarzonej pracy. Można śmiało szukać jej w mediach, w szkołach, w wydawnictwach czy zająć się profesjonalną korektą tekstów. Kilku moich znajomych z sukcesem wydało również książki, także niezależna kariera pisarska również stoi przed absolwentami polonistyki otworem.

Czy łatwo znaleźć pracę po filologii polskiej?

Malwa: Jeśli się do nich przyłoży człowiek z pasją, to absolutnie nie ma z tym problemu.

Z mojej strony: Tak jak przy większości kierunków. Nie chodzi tylko o odpowiedni dyplom. Przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni, otwarty na nowe wyzwania i pewny własnych umiejętności człowiek. Taka osoba, nieważne czego chce się chwycić, we wszystkim ma szansę się sprawdzić.

Jakie studia magisterskie po polonistyce dla kogoś, kto ma tylko licencjat?

Malwa: Można próbować wielu rzeczy. Tak kontynuacja polonistyki, jak i zmiana kierunku według uznania danej osoby są dobrym wyborem.

Dziennikarstwo czy filologia polska – jakie są różnice?

Malwa: Ogromne i z mojego doświadczenia wynika, że zdecydowanie bardziej warto studiować filologię polską. Wiem, że pracodawcy w mediach przychylniej patrzą na polonistów niż absolwentów dziennikarstwa. Być może dzieje się tak dlatego, że na filologii możecie wybrać specjalizację medialną i uczycie się w pigułce tego, czego uczą się studenci dziennikarstwa, ale poza tym rozwijacie swoją wiedzę w wielu różnych dziedzinach i to czyni z Was ludzi z większym potencjałem.

Twoim zdaniem – czy warto studiować polonistykę?

Malwa: Zdecydowanie tak! Studia były jednym z lepszych wyborów w moim życiu. Polecam serdecznie 🙂

Z mojej strony: Jeśli nie wiecie jeszcze, czy warto studiować polonistykę, ale jednak coś was przyciąga do tego kierunku… Po prostu próbujcie. To nie jest tak, że konkretne studia mogą przygotować was tylko do tego jednego, konkretnego zawodu. Nie jest też tak, że po podjęciu jednych studiów, nie można ich przerwać i spróbować z czymś nowym. Sama studiuję psychologię i motałam się przed wybraniem akurat tego kierunku bardzo długo, a gdy składałam papiery – wciąż nie wiedziałam, czy to jest to, co chcę robić. Ostatecznie nie żałuję, że zdecydowałam się na to „ryzyko”.

ZOBACZ TAKŻE: Jakie studia wybrać? Jak podjąć decyzję i czym się kierować (moja historia)

Jeszcze raz dziękuję bardzo Malwinie za spory udział w tworzeniu tego wpisu. Mam nadzieję, że trochę rozjaśniło się Wasze myślenie w kwestii, czy warto studiować polonistykę.

Jakie inne kierunki chcielibyście, żebym w ten sposób z kimś (lub sama) omówiła? O co jeszcze chcielibyście zapytać? Piszcie koniecznie komentarze i podeślijcie ten tekst osobom, które myślą o studiach polonistycznych, ale wciąż się wahają.

Do następnego!

Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Back To Top