Filmy, które warto obejrzeć do matury

filmy do matury
Edukacja Filmy i seriale Kultura RozwójLeave a Comment on Filmy, które warto obejrzeć do matury

Filmy, które warto obejrzeć do matury

Filmy do matury – choć część nauczycieli tego nie pochwala, to jednak wykorzystanie dzieł filmowych, seriali lub animacji jako tekstów kultury jest  jak najbardziej okej. Takie argumenty nie powinny być oceniane niżej niż te ze szkolnej lektury. Sama podczas matury ustnej z języka polskiego nawiązałam do filmu z motywem „marzeń”. Stres zjadł mnie tak, że przez dłuższy moment nie mogłam przywołać z pamięci żadnej książki. Przygotowane i omówione wcześniej filmy do matury pomogły mi się przełamać i ostatecznie wypowiedź ustną zaliczyłam na 100%.

Matura zbliża się wielkimi krokami, więc chciałabym tegorocznym i przyszłym maturzystom trochę ułatwić sprawę. Filmy do matury, które przedstawiam poniżej, są dość popularne i część z nich (jeśli nie wszystkie) z pewnością widzieliście chociaż raz. To zdecydowanie ułatwi wam odpowiedź. Możecie wykorzystać je zarówno podczas matury ustnej, jak i w rozprawce. Sama przed egzaminem dojrzałości przygotowałam sobie poważniejsze filmy do matury, ale… był to błąd. Nie pamiętałam reżyserów, a czasem nawet imion bohaterów. Ostatecznie wykorzystałam w odpowiedzi film, na którym byłam w kinie dla relaksu i który nie należał raczej do tych poważnych. Nigdy nie wiadomo, co przyjdzie ci do głowy w stresie i pod drapieżnym okiem egzaminatorów.

Filmy do matury – kiedy mogę je wykorzystać?

Jeszcze zanim rozpocznę listę – dwa zdania wyjaśniające. Jeśli w poleceniu masz podane, żeby podać argumenty z „tekstów kultury”, spokojnie możesz wybrać fragment filmu lub serialu. Jeśli jednak masz podać argument „z innych tekstów literackich” to niestety – filmy się do tego nie zaliczają. Choć oczywiście część ekranizacji stworzona jest na podstawie książki, więc w trudnych momentach możesz odwoływać się do dzieła literackiego, które znasz na podstawie obejrzanego filmu.

Drugi ważny wątek – specjalnie przedstawiam poniżej filmy, które większość młodych osób zna. Nawet, jeśli nie są one (zdaniem niektórych) wybitnymi dziełami kultury. Tak, jak niektórzy nie chcą czytać lektur, tak i nie muszą chcieć oglądać trudnych filmów. Do matury warto być elastycznym – super, jeśli ktoś zechce sięgnąć po klasyki nagrodzone Oscarem, ale jeśli nie – może skorzystać z tych lżejszych pozycji.

No dobra. Teraz możemy zaczynać.

Filmy do matury – lista i motywy literackie

Wielki Gatsby – reżyser: Baz Luhrmann

Uwielbiam ten film i jego reżysera. Obejrzałam wszystkie filmy Baza Luhrmanna (co nie jest trudne, bo nie jest ich aż tak dużo, ale still) i serdecznie poleciłabym tutaj wszystkie, ale nie chcę Was zanudzić. Wielki Gatsby zasługuje na szczególne wyróżnienie, dlatego to on otworzy listę.

Fabuła: Młody Nick Carraway przeprowadza się w nowe miejsce. Jego uwagę od razu przykuwa mieszkający w sąsiedztwie milioner Gatsby, który słynie w okolicy z wyprawiania hucznych zabaw. Za jego działaniem stoi coś innego, niż tylko chęć wyróżnienia się. Czeka na swoją wielką miłość, którą 5 lat wcześniej zmuszony był zostawić. Gdy w końcu przy pomocy Nicka się spotkają, nie będzie to dla obojga łatwe. Ukochana Gatsby’ego – Daisy – zdążyła podczas jego nieobecności wyjść już za mąż.

Motywy literackie: zemsta, bogactwo, motyw balu/tańca (ciężko go znaleźć w literaturze i uczniowie mają z nim problemu, ale tutaj jest bardzo ważny – w końcu to głośnymi imprezami i zabawami Gatsby chce zwrócić na siebie uwagę Daisy), miłość (Gatsby i Daisy, Daisy i Tom), przyjaźń (Nick i Gatsby), tajemnica.

Historię Gatsby’ego warto porównać do „Lalki” Bolesława Prusa. Tutaj również główny bohater pragnął wzbogacić się właśnie po to, by zdobyć miłość życia. Ta jednak brutalnie go odrzuciła, co w jednym i drugim przypadku kończy się tragicznie.

Władca pierścieni: Drużyna pierścienia – reżyser: Peter Jackson

Fabuła: Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, ale jeśli ktoś przypadkiem się nie poznał – śpieszę ze streszczeniem. „Władca pierścieni” to historia niepozornych hobbitów, którzy nagle stają w centrum walki ze złem. Jednemu z nich (Frodo) powierza się misję zniszczenia pierścienia, który może w nieodpowiednich rękach przyczynić się do zniszczenia wszystkiego. W chwili, gdy dwójka hobbitów zmierza do Góry Przeznaczenia, by zniszczyć największą broń, inni bohaterowie toczą otwartą walkę z siłami zła. „Drużyna pierścienia” to pierwsza część trylogii, która przedstawia nam bohaterów oraz ich misję.

Motywy literackie: wędrówka, przyjaźń, walka dobra ze złem, motyw władzy (Saruman, Sauron), motyw rycerza, motyw idealnego władcy, motyw domu (Shaire)

Harry Potter i Kamień Filozoficzny – reżyser: Chris Columbus

Warto pamiętać, że Harry Potter na przestrzeni lat miał kilku reżyserów. Jeśli chcemy odwołać się do innej części, warto żebyśmy pamiętali, kto ją wyreżyserował. Jeśli nasz egzaminator jest fanem filmów, możemy strzelić przed nim ogromny błąd. A tego byśmy nie chcieli.

Fabuła: Jeszcze bardziej wszystkim znana niż „Władca pierścieni”, ale dla zachowania równowagi i tak streszczę. Mały Harry wychowywany jest przez swoją ciotkę i jej męża, którzy nie traktują go dobrze. Trzymany w komórce pod schodami chłopiec nagle zaczyna otrzymywać dziwne listy, których Dudley’owie nie pozwalają mu przeczytać. Okazuje się, że Harry jest czarodziejem, a listy, które w hurtowych ilościach do niego napływają, to zaproszenia do szkoły magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Tam jednak czyha na niego zło – Voldemort, który przed laty zamordował jego rodziców, powrócił i chce zabić Harry’ego.

Motywy literackie: W zależności od części, którą omawiamy, można znaleźć naprawdę różne. Najbardziej obfitujący w motywy jest „Harry Potter i Czara Ognia”. Na liście filmy do matury postanowiłam jednak omówić pierwszą, najbardziej popularną część. Znajdziemy tutaj motyw domu, szkoły, rodziny (Dursley, Potter, Wesley), kłamstwa, motyw zwierząt (sowy, trójgłowy pies). Motyw wędrowca (Hagrid), motyw przyjaźni, motyw mitologii (znów trójgłowy pies, nawiązanie do Cerbera), motyw matki (Lily oddała życie za Harry’ego).

Titanic – reżyser: James Cameron

Fabuła: Film oparty na prawdziwych wydarzeniach, chociaż warto pamiętać, że historia miłości jest dziełem wyobraźni reżysera. Titanic wyrusza w swój pierwszy i ostatni rejs. Jack, ubogi emigrant, poznaje i zakochuje się w arystokratce Rose. Ich miłość będzie miała jednak tragiczne zakończenie.

Motywy literackie: miłość (raczej oczywiste), podział na klasy, arystokracja, motyw matki, motyw kłamstwa (aresztowanie Jacka za coś, czego nie zrobił). Motyw podróży (która niestety, nigdy nie osiągnęła celu), motyw strachu (bez cenzury przedstawiono do czego zdolni są ludzie, którzy boją się śmierci), motyw muzyki i tańca (taniec pod pokładem, orkiestra grająca do końca)

Igrzyska śmierci – reżyser: Gary Ross

Fabuła: W Panem co roku odbywają się tzw. Igrzyska śmierci. Wybrane z każdego dystryktu państwa osoby walczą na śmierć i życie na stworzonej przez telewizję arenie. Rozgrywkę obserwują wszyscy mieszkańcy kraju, a zwycięzca może być tylko jeden. W najbiedniejszym dystrykcie dochodzi jednak do czegoś wyjątkowego – Katniss zgłasza się na ochotnika do Igrzysk, żeby ratować młodszą siostrę od udziału. To jej kibicujemy zarówno my, jak i reszta mieszkańców Panem.

Motywy literackie: przede wszystkim miłość (zarówno ta między kobietą i mężczyzną, jak i między siostrami), post apokaliptyczna wizja świata. Motyw władzy, motyw walki, motyw buntu/powstania, motyw imperium, motyw róży, motyw uzależnienia (morfiniści w jednej ze scen 2 części)

Sala samobójców – reżyser: Jan Komasa

Nie przepadam za tym filmem. Daje mu takie słabe 4/10, ale wiem, że egzaminatorzy i nauczyciele języka polskiego lubią, gdy w wypowiedzi i pracach korzystamy z polskich produkcji. Ta jest dość popularna i ma mnóstwo motywów literackich do wykorzystania, więc jeśli trafia w wasz gust – śmiało z tego skorzystajcie.

Fabuła: Dominik, wrażliwy i mający problemy natury psychicznej chłopak, nie ma wsparcia w rodzinie. Dość konserwatywni i zapatrzeni w siebie, nie mają chwili, żeby choćby porozmawiać ze swoim synem. Nastolatek szuka wsparcia w internecie, gdzie trafia do tajemniczej „sali samobójców”.

Motywy literackie: samobójstwo, uzależnienie (od alkoholu), motyw miłości, motyw rodziny, motyw dorastania

Jakie filmy do matury? Wybór jest nieograniczony

Podałam wam jedne z najlepszych filmów, które możemy wykorzystać podczas matury ustnej. Ale tak naprawdę wybór jest nieograniczony! To, jakie filmy do matury przygotujemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji i tego, co najczęściej oglądamy. Zachęcam was do przygotowania własnego zestawienia według powyższego schematu – tytuł, reżyser, opis fabuły (wraz z imionami najważniejszych bohaterów) i występujące motywy (wraz z opisem sytuacji, kiedy się pojawiają). Dzięki temu łatwiej przywołacie je z pamięci nawet w chwili stresu.

Jak się nie stresować przed maturą? Napisałam o tym tutaj. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że lekkie zdenerwowanie może być motywujące.

W innym tekście napisałam, jakie klasyki z literatury warto przeczytać do matury. Zachęcam do przeczytania – klik – bo czasem to właśnie literatura klasyczna, której nie ma w kanonie lektur obowiązkowych, wydaje się bardziej interesująca.

Powodzenia na egzaminie!

Do następnego!

Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

 

Back To Top