Czy pisanie bloga wciąż się opłaca? Moja perspektywa po trzech latach blogowania

Pisanie bloga
Blogowanie RozwójLeave a Comment on Czy pisanie bloga wciąż się opłaca? Moja perspektywa po trzech latach blogowania

Czy pisanie bloga wciąż się opłaca? Moja perspektywa po trzech latach blogowania

Od zawsze lubiłam tworzyć. Pisanie bloga jest moim regularnym zajęciem od ponad trzech, a może nawet czterech lat. Ten blog w marcu będzie obchodził trzecie urodziny. Wcześniej, przed startem Pati do Ludzi prowadziłam stronę Książkowy Potwór. Co ciekawe, wciąż możecie sprawdzić, jak to wyglądało – klik!

Początkowo było to bardzo amatorskie i głównie dla siebie. Teraz podczas pisania każdej notki myślę przede wszystkim o czytelniku. Sprawdzam, jaką drogą do mnie docieracie, ile czasu poświęcacie na buszowanie po stronie i cieszę się na każdy komentarz, który po sobie zostawicie. Nie da się ukryć, że wraz z biegiem lat moja twórczość idzie w bardziej profesjonalnym kierunku. Po prostu dużo się uczę.

I może właśnie przez to, że piszę już nie tylko dla frajdy, ale również dla innych celów, w mojej głowie zaczęło pojawiać się pytanie – czy pisanie bloga jest jeszcze opłacalne w 2020 roku?

Czy warto pisać bloga?

Jeśli myślisz o pisaniu bloga po to, by szybko zdobyć sławę i nawiązywać współprace komercyjne… To trochę cię rozczaruję. Nie wszystko jest tak kolorowe i proste, jak to się wydaje podczas oglądania InstaStory zasięgowej influencerki.

Pisanie bloga wymaga ogromnego zaangażowania i wielu godzin pracy tygodniowo. Często w tekstach opowiadasz o rzeczach, które są dla ciebie ważne, a nie zawsze twoje podejście spotka się z uznaniem otoczenia. Musisz być gotowy na brak czytelników, trudności w wybiciu się, a następnie krytykę i naruszanie twoich osobistych granic. Problemów do przezwyciężenia może być z biegiem czasu jeszcze więcej.

Nie chcę jednak opisywać wszystkich. Dlaczego? Bo ostatecznie odpowiedź na to, czy warto blogować brzmi – TAK. Po stokroć tak!

Kiedy warto założyć bloga?

Pisanie bloga jest dobrym pomysłem w naprawdę wielu przypadkach. Masz biznes? Załóż bloga! Nawet, jeśli twoja działalność nie jest związana z internetem, dużo łatwiej będzie ci pozyskiwać klientów, gdy będą mogli znaleźć twoją stronę w sieci. Czujesz potrzebę tworzenia, a może już od dawna coś tworzysz? Koniecznie załóż bloga. Życie jest zbyt krótkie, by chować swoje prace do szuflady. Brakuje ci hobby? Spróbuj, może to pisanie bloga okaże się dla ciebie nową pasją.

I tak, jeśli myślisz o działaniu w sieci jako influencer – również warto założyć swoją stronę. Pamiętaj tylko, żeby cieszyć się całą drogą do celu. W przeciwnym wypadku, myśląc tylko o zarobkach i wyświetleniach, możesz szybko stracić motywację i zwyczajnie się wypalić.

Blog czy vlog? Pisanie bloga, a nagrywanie filmów na YouTube

W 2020 roku pojawia się jeszcze jedno pytanie. Co jest lepsze: blog czy vlog? Podzielę odpowiedź na kilka części w zależności od tego, jaki cel chcemy osiągnąć. W przypadku chęci szybkiego wybicia się i zarobku – nagrywanie filmów na YouTube wygrywa. Vlogi są dużo prostsze w konsumpcji (ludzie wolą słuchać i oglądać niż czytać), stąd też mają statystycznie więcej wyświetleń niż podobna pisana notatka na blogu. A jako że pieniądze z tworzenia treści w internecie płyną głównie z wyświetleń – naturalnie forma wideo wygra. Na tym polu jeszcze lepiej sprawdza się Tik Tok.

Jeśli chodzi o promowanie istniejącego już biznesu – wydaje mi się, że strona internetowa jest bardziej przejrzysta. Poza tym blog, jako forma pisana, budzi większy respekt u klientów, niż “filmiki” – nawet te najbardziej profesjonalne.

Wybór ostatecznie należy jednak do autora. Ja potrafię pisać. Przed kamerą idzie mi jednak zdecydowanie gorzej, nawet z przygotowanym wcześniej scenariuszem. Część z was może mieć odwrotnie – jesteście super wygadani na nagraniach, jednak ubranie myśli w zgrabny, ortograficznie i gramatycznie poprawny tekst sprawia wam problem. W przypadku osobistych preferencji i dopasowania do umiejętności nie ma “gorszych” i “lepszych” wyborów. Jeśli wciąż nie masz pewności – możesz spróbować i tego, i tego.

Co daje pisanie bloga?

Czas na krótkie podsumowanie. Czy pisanie bloga nadal się opłaca? Tak. Tworzenie tekstów w internecie daje nam:

  • Możliwość zarobku
  • Możliwość wypromowania innego biznesu (niezwiązanego z internetem)
  • Tworzenie społeczności z czytelnikami
  • Dzielenie się doświadczeniami
  • Budowę znajomości z innymi twórcami (sama kilka razy uczestniczyłam w spotkaniach blogerskich, z których naprawdę wiele wyniosłam)
  • Możliwość odnalezienia własnej pasji
  • Możliwość poprawy umiejętności pisarskich, umiejętności researchu, obróbki zdjęć i wielu innych
  • Pisanie bloga dla siebie to także forma pamiętnika. Będziesz sobie wdzięczny za te wszystkie zdjęcia i wspomnienia.

Polecam wam zapoznać się także z tekstem: Dlaczego NIE WARTO pisać bloga? Trochę przewrotny tytuł, niech was nie zmyli.

Dajcie koniecznie znać, czy macie jakieś swoje miejsce w internecie. W tym wypadku pozwalam dzielić się linkami w komentarzach – z chęcią zajrzę, co tworzą moi czytelnicy. Możecie napisać również, ile lat blogujecie i co wam się w tym najbardziej podoba.

Do następnego!

Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

 

Back To Top