10 prostych SPOSOBÓW na LEPSZE OCENY

sposoby na lepsze oceny
Edukacja RozwójLeave a Comment on 10 prostych SPOSOBÓW na LEPSZE OCENY

10 prostych SPOSOBÓW na LEPSZE OCENY

Jak zdobywać lepsze oceny? Zacznę od szybkiego sprostowania – nie uważam stopni w dzienniku za rzecz najważniejszą. Bynajmniej, nie są one odwzorowaniem wiedzy, a większość uczniów nie powinna się nimi przejmować. Zazwyczaj, aby się realizować i robić w życiu to, co chcemy, nie potrzebujemy mieć z kilkunastu przedmiotów samych piątek. Zwłaszcza gdy te przedmioty są z kompletnie różnych kategorii.

Całkowicie wystarczające (i nawet lepsze) jest podejście, żeby zdobywać wiedzę z jednej dziedziny – i to w niej być ekspertem. Niekiedy nawet traktować szkołę tylko „na zaliczenie”, bo często pasja nie musi w żaden sposób wiązać się z nauką. Znam bardzo dużo osób, które rozwijają się poza murami szkoły i radzą sobie genialnie – są inteligentni, bystrzy, zaradni, mimo że oceny w dzienniku mogłyby wskazywać na coś innego.

Jednak są przypadki, kiedy lepsze oceny się przydają – ja przykładowo w tej chwili próbuję zdobyć stypendium za wysoką średnią. Czasem bardzo dobre oceny są kartą przetargową, np. gdy rodzice zgadzają się na wakacyjny wyjazd pod warunkiem, że będziesz miał 4 z matematyki. Lepszy stopień może zadecydować o dostaniu się do wymarzonej szkoły, a także zwyczajnie sprawiać satysfakcję.

A teraz Cię pocieszę – żeby mieć lepsze oceny NIE TRZEBA wkuwać 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Większość „tricków” w tym artykule w ogóle nie jest związanych z nauką. Oceny można zdobyć na różne sposoby, a nie tylko siedząc nad książkami. Jeżeli jesteś ciekawy moich porad – zapraszam do czytania.

Pytaj, proponuj, pokaż się…

Jeżeli Twoje oceny mieszczą się w granicy 3-5, a Ty po prostu chcesz zrobić coś dodatkowo – przede wszystkim zapytaj nauczyciela, co możesz zrobić. W klasie jest ponad 20 osób, a zazwyczaj nauczyciele starają się skupić na tych z zagrożeniami i to im poświęcają szczególną uwagę. Więc jeśli Ty nie zadbasz o siebie, to oni mogą nawet nie zauważyć, że czegoś chcesz. Czasem samo pytanie o pracę dodatkową zapala w nauczycielu chęć postawienia Ci lepszej oceny – pokazałeś, że się starasz.

Aktywnie uczestnicz w zajęciach

Bo właśnie od tego są lekcje, nie? Zamiast siedzieć na telefonie, rysować bazgroły w zeszycie, rozmawiać z koleżanką obok… może po prostu posłuchaj? Zanotuj coś? Zapytaj jeśli nie rozumiesz?

To prosta rzecz, a nie tylko przekłada się na nasz wizerunek (w końcu w ten sposób też pokazujesz, że chcesz, że się starasz), ale także zmniejsza ilość godzin, które musielibyśmy sami przeznaczyć na naukę w domu. Naprawdę, z aktywności w szkole są same plusy, a na inne przyjemności znajdziesz czas po lekcjach.

Zainteresuj się tematem

Ten punkt łączy się trochę z poprzednim – bo w końcu, aby aktywnie uczestniczyć w lekcji, musisz się nią zainteresować. A szczerze? Im większe zainteresowanie, tym lżejsza będzie nauka. Jeśli coś Cię kręci i ciekawi, przestajesz to traktować jako ciężki obowiązek, a samo szukanie dodatkowych materiałów staje się przyjemnością.

Zmiana podejścia do nauki działa cuda. Sama z radością dowiadywałam się dużo ponad program na temat II wojny światowej, wulkanizmu i plutonizmu czy twórczości Mickiewicza. Czasem warto poszukać „ciekawostek” dotyczących danego zagadnienia – może to właśnie one utkwią wam w głowie i będziecie lepiej kojarzyli podstawową wiedzę?

Staraj się zrozumieć, a nie „wkuwać”

Nie wiem, skąd wzięło się przekonanie, że wkuwanie na dłuższą metę będzie działało. Otóż nie – ten sposób nauki zaszkodzi Ci prędzej czy później. Będąc w III klasie technikum, wciąż trafiam na osoby, które nie znają podstawowego słownictwa z j. angielskiego, prostych pojęć czy podstawowych działań matematycznych. Zakuj – zdaj… a potem niestety zapomnij. A po kilku miesiącach lub latach nie rozumiesz nowych tematów, bo nie masz podstawowej wiedzy.

Dużo lepszym sposobem jest zrozumienie. Kiedy wiesz, jak coś działa, rozumiesz schematy i masz dobre fundamenty wiedzy, dużo łatwiejsza jest dalsza nauka. Możliwe, że wciąż będziesz musiał sobie coś przypomnieć, ale będzie to szybkie odświeżenie wiadomości, a nie ponowne zakuwanie.

Bierz udział w konkursach

Sposób dla ambitnych – zazwyczaj nie wymaga dodatkowej nauki, a jest jedynie sprawdzeniem tego, co już umiesz, lub wykazaniem się w formie artystycznej – fotografii, malarstwie, pisaniu wierszy. Wystarczy tylko trochę czasu i zaangażowania, a nauczyciel spojrzy przychylniej na Twoje oceny.

Kontroluj swoje oceny

Dziwi mnie, że muszę wymieniać ten punkt, ale jak się okazuje – jednak muszę. Dla mnie oczywiste było, żeby zawsze spisywać sobie oceny w dzienniczkach, na kartce, w zeszytach. Wiedziałam od razu, co muszę poprawić, gdzie się postarać, a gdzie mam szansę na wyższy stopień. Zaskakuje mnie fakt, że mnóstwo osób z mojej klasy tego nie robi! A potem latanie do nauczycieli pod koniec roku, bo nagle okazuje się, że jesteśmy dwa stopnie niżej, niż się spodziewaliśmy… a w zasadzie z ocen jasno wynika, że taką sytuacją nie powinniśmy być zaskoczeni. Kontrolowanie ocen to podstawa, bez tego ani rusz.

Nie czekaj aż nauczyciel wyrwie Cię do odpowiedzi

Prosty sposób na to, żeby nie być spytanym przez dłuższy czas, to zgłosić się samemu na pierwszej możliwej lekcji. Nauczyciel, który musi ocenić ponad 20 uczniów, nie będzie miał czasu pytać Cię dwa razy. Dodatkowo, kiedy sam postanowisz się zgłosić, masz szansę się idealnie przygotować. Zawsze korzystam z tego sposobu na początku semestru, żeby potem mieć spokój i zadziwia mnie, czemu nikt inny tego nie robi. To jedna z najprostszych „sztuczek”.

Zadbaj o dobry odpoczynek od nauki

Jeżeli długo siedzisz nad książkami – Twoja koncentracja spada. Najlepszą formą odpoczynku przy obciążeniu umysłu jest aktywność fizyczna. Potańcz po pokoju, idź pobiegać, poćwicz – rób to, w czym czujesz się najlepiej, w końcu to nie ma być kara, tylko odpoczynek.

Narzucając sobie zbyt dużo obowiązków, łatwo jest się przepracować, a wtedy o dobre efekty ciężko. Zamiast kuć przed sprawdzianem do 4 nad ranem – idź normalnie spać, a poucz się chwilę rano. Jeżeli czujesz, że nie dajesz rady – odpuść trochę. Pracując wypoczęty, będziesz miał dużo lepsze wyniki.

Dokonuj małych lepszych wyborów

Przerwa jest od tego, żeby zjeść, odpocząć, pogadać ze znajomymi. Ale jeżeli Twoja przerwa to 15 minut siedzenia na telefonie scrollując Facebooka, a za chwilę ma zacząć się lekcja z nauczycielem, który lubi niezapowiedziane kartkówki… Może lepiej jednak sięgnąć do zeszytu?

10-minutowa przerwa – 5 minut scrollowania Facebooka, a potem może 5 minut kartkowania zeszytu? Wracając autobusem do domu, zamiast przeglądać media społecznościowe, możesz zagospodarować ten czas na naukę lub odrabianie lekcji.

Tak jak pisałam w poprzednim punkcie – solidny odpoczynek też jest ważny, gdy go potrzebujemy. Jeśli jednak widzimy, że mamy chwilę i moglibyśmy zrobić coś więcej… po prostu z tego korzystajmy.

Uwierz w swoje możliwości

Często sami wyznaczamy sobie granice, mówiąc: „i tak tego nie zrozumiem, to jest dla mnie za trudne, nigdy nie lubiłem matmy/angielskiego/fizyki”. To błąd. Tak jak już pisałam, zmiana podejścia działa cuda. Jeżeli się postarasz, to zrozumiesz fizykę, a matma nie będzie już trudnością. Nie stawiaj sam sobie przeszkód, bo wtedy, zamiast spróbować, od razu się poddasz. A przecież sytuacja nie jest przegrana – nauczyć można się praktycznie wszystkiego.

To jedynie kilka sposobów, które sama stosuję, a dzięki którym co roku zdobywam czerwony pasek, a w tym roku szkolnym moja średnia ocen oscyluje około 5,4. Nie, to nie spadło z nieba – to efekt pracy i nauki, jednak dzięki podanym wyżej metodom, nie było to tak trudne i mozolne, a zdobywanie wiedzy stało się dla mnie „stylem życia” – jestem ciągle głodna nowych informacji!

Podzielcie się w komentarzu swoimi sposobami na lepsze oceny. Mam nadzieję, że skorzystacie z powyższych.

Do następnego!

Odwiedź mnie na FACEBOOKU oraz INSTAGRAMIE

Back To Top