Przejdź do głównej zawartości

Czy warto uprawiać jogę? Tygodniowe wyzwanie!

W ostatnich latach dużo większą uwagę zaczęto zwracać na styl życia w kontekście zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Instagram przelewa się zdrowymi propozycjami potraw oraz zdjęciami z siłowni. Na blogach zaczęto poruszać temat "slow life", a także minimalizmu. Na YouTube pojawił się temat chorób psychicznych jako przełamanie tabu i zachęcenie do wizyty u psychologa bez strachu, jeśli jest tak potrzeba.


Wszystkie te tematy uważnie śledzę. Promocja powyższych wartości jest naprawdę na plus! Zdrowe życie w każdym aspekcie powinno być dla ludzi jedną z najważniejszych rzeczy.

Podczas mojego zagłębiania się w tematykę fitnessu i slow life, zauważyłam coraz częściej przebijającą się nazwę aktywności fizycznej, którą część z nas zna tylko ze słyszenia: joga.
Tak naprawdę... też praktycznie nic o tym nie wiem. Wikipedia mówi coś takiego:

Joga – jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej, zajmujący się związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Poprzez odpowiedni trening ciała (w tym ascezę), dyscyplinę duchową (medytację) i przestrzeganie zasad etycznych joga deklaruje możliwość rozpoznania przez praktykującego natury rzeczywistości. W ujęciu religijnym prowadzić ma to do przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia z kręgu wcieleń (sansara).

Natomiast inne strony internetowe nazywają jogę po prostu najlepszym sposobem do uzyskania równowagi życiowej.

Joga jest starożytnym systemem, który przez tysiące lat pomagał ludziom w odszukaniu równowagi życiowej. Dopiero od niedawna stała się "popularna" w świecie zachodnim. Dziś joga jest bardzo powszechna. 

Możecie mi wierzyć, że jest to dla mnie tak samo obce, jak dla was. Ale hej! Moim najnowszym planem na najbliższe tygodnie są wyzwania. Postanowiłam, że joga będzie pierwszym z nich.


Dlaczego warto?

Odzyskanie "życiowej równowagi" wydaje się bardzo... wyniosłym, niesłychanym efektem, w który niekoniecznie się wierzy. Ci, którzy uprawiają jogę, mówią jednak dokładniej o pozytywnych skutkach ubocznych. Joga między innymi:
 • redukuje stres
 • poprawia krążenie i oddech
 • nadaje elastyczności ciału
 • pomaga w odchudzaniu i redukuje cellulit
 • przynosi satysfakcję
Piszę do was z lekkim opóźnieniem, bo tak naprawdę dzisiaj włączyłam sobie 5-minutowy filmik na YT z treningiem dla początkujących, ale dzięki temu mogę zapewnić was, że w te pozytywne aspekty jak najbardziej wierzę. Te 5 minut z rana pokazało mi jak mało elastyczne i rozciągnięte jest moje ciało - pozy, które instruktorka wykonywała z lekkością, były dla mnie czymś trudnym. Zwłaszcza przechodzenie z jednej pozycji w drugą było w moim wykonaniu... delikatnie mówiąc, sztywne.


Wyzwanie "joga" będzie polegało na zapoznaniu się z historią, pochodzeniem i szczegółami tej praktyki. Poza tym planuję wstawać 10-15 minut wcześniej, żeby wykonań z rana krótki trening.

Mam nadzieję, że do mnie dołączycie! :) Podobno w grupie raźniej, a pod koniec tygodnia będziemy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami. Kilkanaście minut snu to nic w porównaniu z tym, co można zyskać. Jeśli Ci się nie spodoba - po tygodniu możesz dać sobie spokój.

Ale życie jest od tego, żeby próbować nowych rzeczy.


Napisz w komentarzu czy weźmiesz udział w wyzwaniu. Może już praktykujesz jogę i to, co Ci proponuję, nie jest niczym nowym?
Masz jakieś rady dla mnie, jako początkującego?

Do następnego!

Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Komentarze

 1. Trochę mnie zainspirowałaś i jeśli uda mi się wstawać rano wcześniej to możliwe że się przyłączę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybacz, że odpowiadam na komentarz dopiero teraz, wcześniej nie miałam czasu :D No i jak Ci idzie? :D

   Usuń
 2. Bardzo fajny post:) Miło czytało się.
  www.flare.com.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. ZDECYDOWANIE biorę udział! :D Już od dawna chciałam się wziąć za jogę, ale wciąż "coś" mnie powstrzymywało. Koniec z wymówkami, jeśli Pati bierze udział, to już całkiem chętnie wezmę. :3
  Muszę ci powiedzieć, że dzięki tobie zaczęłam więcej czytać też w tym tygodniu, Pati! ^^ Zainspirowałaś mnie swoimi tekstami z serii Przeczytane, które, swoją drogą, z całego serca uwielbiam. Spojrzałam z ukosa na Harrego Pottera, westchnęłam i doszłam do wniosku, że czas odnowić naszą starą znajomość. :P Zaczęłam czytać od drugiej części (ponieważ 1 przeczytałam z dwa czy trzy miesiące temu) i dwa dnj jestem w połowie Czary Ognia, Stara miłość nie umiera. <3
  Dziękuję ci za to bardzo, bo przeczytałam w te wakacje 2(!!!) książki, tak, tylko dwie... I sama byłam załamana. Teraz codziennie mam zamiar czytam conajmniej 50 stron jakiejś powieści i nie ma że nie ma. :)
  Jeszcze raz powtórzę, jak najbardziej biorę się za ćwiczenie jogi z tobą. <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet sobie nie wyobrażasz jaką mi radochę sprawiłaś tym komentarzem! :) Ostatnio miałam parę razy myśli, żeby zrezygnować z dalszego pisania, ale taki komentarz uświadamia człowieka, że warto! Mam nadzieję, że podejmiesz wyzwanie i życzę powodzenia! :D I super, że wróciłaś do Pottera - stara miłość nie rdzewieje, sama na okres jesienno-zimowy planuję zakupić i przeczytać całą serię :D

   Usuń
 4. W moim klubie fitness odbywają się zajęcia z jogi. Chyba najwyższy czas skorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że rozpoczęłaś wyzwanie! Powodzenia :)

   Usuń

Prześlij komentarz