Dlaczego warto obejrzeć Rick and Morty?

Rick and Morty
Filmy i seriale KulturaLeave a Comment on Dlaczego warto obejrzeć Rick and Morty?

Dlaczego warto obejrzeć Rick and Morty?

Dlaczego warto zobaczyć Rick and Morty? Najpierw krótki wstęp. Jestem ogromnym świrem na punkcie seriali. Oglądam ich mnóstwo, a lista „do obejrzenia” cały czas się wydłuża. Ale głównym powodem mojego wariactwa nie jest ilość obejrzanych pozycji, a raczej zaangażowanie – nawet po skończeniu serii. Wyszukuję obrazki na Pintereście. Pamiętam najważniejsze cytaty i sceny, a potem często nawiązuję do tych wątków w rozmowie z kimś. Ogólnie o ulubionych serialach mogłabym rozmawiać godzinami!

Jestem jednak w tyle z kreskówkami. South Park, Simpsonowie czy nawet Adventure Time są mi kompletne obce, chociaż teoretycznie to klasyki gatunku. Za oglądanie seriali animowanych zabrałam się od końca – od jednej z nowszych produkcji.

RICK AND MORTY

Słyszeliście o tym?

Jeśli nie, to mam zamiar was namówić do obejrzenia, bo co jak co… ale ten serial wywrócił wszystko do góry nogami. I stał się jednym z moich ulubieńców.

(Postaram się zawrzeć moje zachwyty w kilku logicznych punktach. Na co dzień nie jestem taka poukładana – jak coś kocham to bez wyraźnego powodu i całym sercem!)

Numer jeden – ciekawe, oryginalne postacie.

Wywołują w nas całą gamę emocji! Są prawdziwi, mają swoje zalety i całą masę wad.

Na czele stoi genialny alkoholik-naukowiec Rick oraz jego durnowaty i bojaźliwy wnuk Morty. Poza tym mamy jeszcze Summer – siostrę Morty’ego, typową nastolatkę, która marzy o wielkiej popularności (ale na całe szczęście potrafi też czasem pomyśleć), mamę Beth – genialną, choć niespełnioną panią doktor od końskich serc (wiem jak to brzmi…) i Jerry’ego – jej męża nieudacznika i chyba najmniej lubianą przeze mnie postać.

Unikatowi, niepowtarzalni, a w ich reakcjach na pewne życiowe sytuacje możemy odnaleźć siebie. Czasem nas to cieszy, czasem dołuje, ale jedno jest pewne – dzięki temu przywiązujemy się do postaci jeszcze mocniej.

Po drugie – wszystko trzyma się kupy.

Większość kreskówek z odcinka na odcinek pokazuje całkowicie inną historię. Postaci są wprawdzie te same, ich miejsce zamieszkania też, ale prócz pojedynczych wątków nie mamy niczego, co mogłoby spajać fabułę.

W przypadku Rick and Morty takim spoiwem jest Zły Morty. W pierwszym sezonie wprawdzie się nie pojawił (chyba…?), ale od drugiego sezonu ciągle mamy jakieś wzmianki na ten temat. Mam wrażenie, że ten wątek w kolejnych sezonach dynamicznie się rozwinie i przejmie dowództwo nad pobocznymi przygodami głównych bohaterów.

Dlaczego warto, numer trzy: przemyślenia filozoficzne.

I cóż… część z was, która zna ten serial, może potraktować argument niepoważnie.

Są dwie strony: tych, którzy uważają, że pod komediową treścią znajdują się głębsze przekazy oraz tych, którzy uważają, że dopisywanie kreskówce filozofii na temat egzystencji jest co najmniej śmieszne.

Osobiście stoję gdzieś pomiędzy, choć bliżej tej pierwszej grupy. Rick and Morty wykorzystuje pewne filozoficzne „rozkminy” w wielu odcinkach i dla ludzi z otwartym, szeroko myślącym umysłem – jest to zwyczajnie widoczne.

Wplatanie takich treści między wulgarne, komiczne i brutalne sceny to moim zdaniem jedna z zalet tej produkcji. Ale! Uważam także, że nie ma sensu wywyższać filozofii w serialu jako czegoś niesłychanego – ot, taki smaczek.

Przedostatni, banalny powód – masz na to czas!

Powinieneś obejrzeć Rick and Morty, bo w porównaniu do pozostałych wartych polecenia produkcji… ta jest po prostu krótka! Odcinki trwają 20 minut, a nie 50 (czy nawet 1,5 godziny jak w Sherlocku). Możesz obejrzeć kawałek na telefonie podczas jazdy autobusem, w drodze do szkoły/uczelni/pracy. Na nudnej lekcji czy zastępstwie w bibliotece też się nada! 😀

And last but not least – Justin Roiland!

Podkłada on głos obydwu naszym głównym bohaterom oraz wieeeelu innym postaciom. Jeżeli nigdy nie słyszeliście rozmowy Ricka i Morty’ego – wstawię wam tutaj fragment.

To co ten gość robi ze swoim głosem jest po prostu świetne. Kolejny smaczek, który uprzyjemnia oglądanie.
I to by było na tyle – choć ochów i achów mogłoby być zdecydowanie więcej! Wymieniłam te główne, mam nadzieję, że was zachęciłam. Odpalcie pierwszy odcinek i sami sprawdźcie. A może już jesteście tak samo ześwirowani na punkcie Rick and Morty? Dajcie znać! 🙂

Do następnego!
Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Back To Top