Czy warto uczyć się w wakacje do matury?

Czy warto uczyć się w wakacje do matury?
Edukacja RozwójLeave a Comment on Czy warto uczyć się w wakacje do matury?

Czy warto uczyć się w wakacje do matury?

Szczerze? Ja się nie uczyłam, a przynajmniej nie celowo do matury. Część moich znajomych próbowała, dla większości jednak ten pomysł wydawał się kompletnie abstrakcyjny. „W końcu lato jest od odpoczynku, a nie przesiadywania nad książkami!” Czy warto uczyć się w wakacje, skoro już od września będziemy musieli zasuwać na pełnych obrotach?

Mamy sierpień, a to oznacza, że już wkrótce uczniowie w całym kraju wrócą do szkolnych ławek. W tym najbardziej zaangażowani w naukę – maturzyści. To właśnie klasę maturalną wspominam jako taką, gdzie uczyłam się po kilka godzin dziennie, często czułam się przeciążona i przemęczona. Wprawdzie matura to nic w porównaniu do sesji (o czym pisałam TUTAJ), jednak z pewnością będzie to największy egzamin Twojego dotychczasowego życia.

W takim razie czy warto uczyć się w wakacje? Odpowiem, jak typowy psycholog… to zależy. Naprawdę. Zależy od Twojego zaangażowania w naukę w poprzednich latach, Twoich planów na przyszłość i tego, co sprawia Ci aktualnie największą trudność.

Chciałabym Ci podsunąć kilka pomysłów na temat nauki do matury w wakacje. Tego, kiedy warto, a kiedy niekoniecznie. Zastrzegam – nie musisz tych metod słuchać, ani tym bardziej stosować, są to tylko luźne propozycje. Jednak zważając na moje doświadczenia i ostateczny wynik z matury wierzę, że jest w nich coś wartościowego i zdroworozsądkowego. Sama doradziłabym coś podobnego młodszej wersji mnie – dlatego chcę doradzić to Tobie.

Czy warto uczyć się w wakacje do matury? A na jakim jesteś poziomie?

Pierwsza rzecz, którą warto określić, to to, na jakim poziomie wiedzy obecnie się znajdujesz, a jaki jest Ci potrzebny do zdania matury – oczywiście zgodnie z Twoim celem. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że matura z matematyki nie będzie Ci potrzebna do podjęcia wymarzonego kierunku studiów, a umiesz ją na tyle, żeby bez problemu zaliczyć – to po co się przemęczać? Wszyscy nie muszą umieć wszystkiego – skup się na tych przedmiotach, których potrzebujesz, a do których nie czujesz się wystarczająco przygotowany.

Jeśli np. do tej pory uczyłeś się na biol-chemie, a chciałbyś jednak podjąć studia na kierunku stosunki międzynarodowe – to musisz przygotować się na maturę z WOS-u, który prawdopodobnie przerobiłeś w szkole średniej po macoszemu. W takim wypadku jak najbardziej możesz usiąść do książek już w wakacje.

Są różne metody nauki. Wypróbuj którąś z łatwiejszych

W roku szkolnym większość swojego czasu poświęcisz na zadania z repetytoriów i przerabianie kolejnych arkuszy maturalnych. Wakacje to jednak czas odpoczynku. Jeśli nawet chcesz usiąść do nauki już latem, to nie przemęczaj się. Są różne metody nauki, które nie wymagają od nas całkowitego poświęcenia, a czasem jedynie kilku minut dziennie.

W przypadku nauki języków – polecam oglądanie filmów i seriali (bez napisów lub z napisami w obcym języku). Są różne aplikacje na telefon do nauki matematyki, geografii, angielskiego. Możesz zacząć tworzyć kolorowe notatki oraz fiszki – urozmaicać je tak, żeby nauka była czymś „przy okazji”. Ogranicza Cię tak naprawdę jedynie wyobraźnia.

Czy warto uczyć się w wakacje… a masz już plan?

Jeśli myślisz o nauce do matury, a nie masz jeszcze przygotowanego planu – to już wiesz od czego zacząć. Wypisz na dużym bloku wszystkie przedmioty, rozdziały i podrozdziały, które musisz przerobić. Kup/stwórz kalendarz i wpisz odpowiednią ilość materiału na każdy dzień. Bądź raczej ostrożny co do swojej motywacji – najlepiej wpisać 1 krótki rozdział do omówienia jednego dnia. Zostaw czas na powtórki i dni wolne.

To może trochę potrwać, ale obiecuję – dobry plan to już większa część sukcesu. Ostatnim krokiem jest tylko trzymanie się go.

Gdy będziesz miał czarno na białym napisane, ile dni potrzebujesz się uczyć, będziesz wiedział, czy warto uczyć się w wakacje. Prawdopodobnie nie (jeśli tylko nie przespałeś poprzednich lat szkoły).

Podsumowanie

W większości przypadków na pytanie, czy warto uczyć się w wakacje do matury odpowiem: nie. Wakacje to jednak czas do odpoczynku. Możesz jednak podjąć kilka kroków, które ułatwią Ci naukę już w roku szkolnym – zakupić repetytorium, obmyślić plan działania, osłuchać się z językiem obcym (na wyjeździe, oglądając seriale, słuchając muzyki). Możesz na spokojnie przeczytać jakąś lekturę – bez pośpiechu. I tak zrobisz w ten sposób więcej niż pozostali maturzyści.

Życzę Ci powodzenia w tym trudnym, wymagającym czasie. Jeśli jesteś zainteresowany innymi pomocami naukowymi, zapraszam Cię do czytania.

ZOBACZ: Jak pokonać stres przed maturą?

ZOBACZ: Filmy, które warto obejrzeć do matury

ZOBACZ: Jak uczyć się matematyki? [MATURA]

Do następnego!

Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Back To Top