Jak uczyć się angielskiego do matury? Kilka sprawdzonych sposobów

Jak uczyć się angielskiego do matury?
Edukacja Nauka Języka RozwójLeave a Comment on Jak uczyć się angielskiego do matury? Kilka sprawdzonych sposobów

Jak uczyć się angielskiego do matury? Kilka sprawdzonych sposobów

Matura z angielskiego jest już za mną. Wiem jednak, że ogromną część czytelników tego bloga stanowią osoby młodsze. Bardzo duży procent z tych osób to przyszli maturzyści. Dlatego dziś wracam z tekstem edukacyjnym i kilkoma poradami na temat tego, jak uczyć się angielskiego do matury – zarówno tej podstawowej, rozszerzonej, jak i ustnej. Ta ostatnia, mimo że najbardziej przydatna w życiu, stanowi dla uczniów największy problem.

Jak uczyć się angielskiego do matury – to pytanie z pewnością pojawiło się w twojej głowie, jeśli a) zdajesz w tym roku maturę b) jesteś w szkole średniej i martwi cię twój poziom wiedzy z języka angielskiego. Niestety, rozczaruję cię – na maturę nie ma łatwego sposobu. Żadnego magicznego rozwiązania – przed tobą sporo ciężkiej pracy. Ale! Proces nauki i podchodzenia do egzaminu można w pewien sposób „rozgryźć”, dzięki czemu całość będzie choć trochę prostsza, bardziej efektywna, a nawet przyjemna.

Jak uczyć się angielskiego do matury?

Po pierwsze – poznaj blisko zadania maturalne. Egzamin z angielskiego na poziomie podstawowym, rozszerzonym oraz ustnym ma pewne zasady i schematy, które powtarzają się co roku. Na pisemnym mamy zadania ze słuchania, czytanie ze zrozumieniem, sprawdzanie wiedzy z gramatyki, a na koniec dłuższa wypowiedź pisemna (list, mail, tekst na bloga). Na ustnym mamy opis obrazka, odgrywanie ról (np. recepcjonista i gość) i krótką rozmowę na podany temat (problemy nastolatków, ekologia, podróżowanie).

Opracowanie sobie schematów zadań maturalnych jest bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze. Jak uczyć się angielskiego do matury? Rozwiązując raz po raz zadania na podobnych schematach, np. z arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Dzięki temu żadne polecenie nie będzie dla ciebie zaskoczeniem i nie popełnisz błędów wynikających z braku zrozumienia. Na dodatek część pytań i tematów się powtarza – może nie w dokładnie tej samej formie, ale bardzo podobnej. Wykonując arkusze maturalne utrwalasz sobie słownictwo i formy gramatyczne, które mogą pojawić się na prawdziwym egzaminie dojrzałości.

Zobacz także: Moje ulubione APLIKACJE do nauki. Jak uczyć się angielskiego na telefonie?

Matura z angielskiego – jak się przygotować?

W szkole uczymy się bardzo dużo gramatyki angielskiej. Jest to utrapienie nawet dla tych uczniów, którzy swobodnie potrafiliby się komunikować w danym języku. Co ciekawe, znajomość form gramatycznych nie jest aż tak potrzebna na samej maturze. Tutaj niezbędne jest bogate słownictwo i pewność mówienia po angielsku.

Zadania z gramatyki nie są lepiej punktowane, nie jest ich również na egzaminie specjalnie dużo. Więc… jak uczyć się angielskiego do matury? Przede wszystkim postaw na słownictwo. Wykorzystuj fiszki, pisz pamiętnik po angielsku, zastanawiaj się nad swoimi brakami np. rozglądając się po pokoju i próbując nazwać różne rzeczy. Spróbuj przez jakiś czas „myśleć” po angielsku i zastanów się, jakie myśli ciężko ci „pomyśleć” w obcym języku. Do nauki słówek trzeba się mocno przyłożyć – musi to stać się codziennym nawykiem. Niestety, nawet jeśli nauczyłeś się jakiegoś słowa raz, to bez utrwalania możesz je szybko zapomnieć.

Druga kwestia, czyli nauka mówienia, jest jeszcze trudniejsza. Już nie chodzi o samą barierę językową (o tym, jak ją pokonać pisałam TUTAJ). Bardzo często nie mamy do kogo mówić. Dlatego postaraj się wykorzystać jeszcze te kilka miesięcy przed maturą i bądź bardziej aktywny na lekcjach. Rozmawiaj z nauczycielem po angielsku. Zapisz się na kurs, na którym będziesz mógł przećwiczyć zadania na ustną maturę i porozmawiać z drugą osobą – może się to okazać niesłychanie pomocne.

Matura z angielskiego – jak zdać?

Jak uczyć się angielskiego do matury? Pisz ściągi. Oczywiście nie takie, z których będziesz potem korzystał, ale ogólnie tworzenie ściąg i notatek pomaga utrwalić zdobytą wiedzę. Pamiętaj jednak, że listy w stylu „top 100 wyrażeń, dzięki którym zdasz maturę” to… mit. Niektóre wyrazy są częściej używane niż inne, ale znajomość ich nie gwarantuje, że uda ci się zdać. Twoja wiedza z angielskiego musi być… obszerna.

Jak uczyć się angielskiego do matury ustnej? Przede wszystkim osłuchaj się z językiem i akcentem BRYTYJSKIM, np. poprzez oglądanie seriali (polecam The Crown i Sherlocka). Egzaminatorzy mogą odjąć ci kilka punktów za mówienie bez akcentu lub z akcentem amerykańskim.

Jeśli jednak do matury zostało ci kilka godzin…

Być może czytasz ten tekst dzień przed egzaminem. Teraz niewiele już zrobisz – całą potrzebną wiedzę powinieneś mieć w głowie. Przede wszystkim jednak – nie stresuj się. Jeśli się denerwujesz – zajmij głowę czymś innym, pobiegaj, posłuchaj ulubionej muzyki. Przygotuj ubrania na rano, idź wcześniej spać, przed egzaminem zjedz pożywne i zdrowe śniadanie. Matura nie jest najważniejszym egzaminem w życiu, choć nauczyciele często budują taką narrację. Wierzę, że pójdzie ci dobre i szczerze trzymam kciuki.

Zobacz także:

  1. Jak uczyć się matematyki do matury?
  2. Jak uczyć się geografii do matury?

Daj koniecznie znać, jak ci poszło i czy któreś z powyższych rad wydały ci się pomocne.

Do następnego,

Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Back To Top