Najlepsze kanały edukacyjne na YouTube, czyli gdzie warto się uczyć?

kanały edukacyjne na YouTube
Edukacja Inspiracje RozwójLeave a Comment on Najlepsze kanały edukacyjne na YouTube, czyli gdzie warto się uczyć?

Najlepsze kanały edukacyjne na YouTube, czyli gdzie warto się uczyć?

Jeżeli ktoś uważa, że filmiki w internecie to przede wszystkim tańce z Tik Toka i śmieszne zwierzątka – to ma wiele do nadrobienia. Kanały edukacyjne prężnie rozwijają się na polskim YouTubie. Choć jeszcze kilka lat temu miały raczej słabszą jakość i nie przyciągały wzroku, teraz oglądając je można połączyć przyjemne z pożytecznym – prawdziwą rozrywkę ze zdobywaniem wiedzy.

Dziś chciałabym się z wami podzielić moim osobistym rankingiem twórców, którzy dzielą się wiedzą naukową. Kanały edukacyjne to coś, po co w domowej kwarantannie powinni sięgnąć przede wszystkim uczniowie. Podczas nauki zdalnej mamy więcej możliwości zdobywania wiedzy, więcej ciekawych źródeł. Być może jednym z nich mógłby być YouTube?

Kurzgesagt – In a Nutshell

To jeden z niewielu anglojęzycznych kanałów, które tutaj polecę. Ale zdecydowanie warto. Ułatwieniem jest to, że bardzo szybko dodawane są polskie napisy. Zazwyczaj nie trzeba czekać na nie dłużej niż 2-3 dni.

Kurzgesagt – In a Nutshell to kanał naukowy, który przybliża widzom zagadnienia z różnych dziedzin, przede wszystkim z biologii, fizyki, medycyny i technologii. Nawet najtrudniejsze tematy omawiane są w przestępny, zrozumiały sposób. Ciekawa animacja przyciąga uwagę i ułatwia zapamiętywanie trudnych kwestii. Nowe odcinki nie są dodawane zbyt często, więc warto sięgać po stare. Ja czasem oglądam ten sam odcinek kilka razy. Po pierwsze – by lepiej zapamiętać. Po drugie – dla samej przyjemności oglądania.

Matemaks

Gdyby nie Matemaks, moja matura z matematyki nie poszłaby aż tak dobrze. Większość nauczycieli nie potrafi tłumaczyć zagadnień matematycznych tak dobrze, jak ten „człowiek z internetu”. Ja się uczyłam z nim w liceum, ale widzę, że teraz nagrywa również materiały do egzaminu ósmoklasisty. To dobrze – tylko z tego czerpać.

Kasia Gandor

Kasia Gandor to była modelka, a obecnie jedna z najbardziej popularnych youtuberek szerzących wiedzę w Polsce. Mówi o biologii, technologii, ekologii, zdrowiu i świecie. Ostatnio wystartowała z serią #RadioKwarantanna, w której przekazuje przede wszystkim pozytywne informacje na temat walki z koronawirusem. Jej filmiki poważnie umilają mi czas w tej trudnej sytuacji.

Arlena Witt (Po cudzemu)

Arlena Witt nagrywa najlepsze filmiki o nauce angielskiego na polskim YouTubie. I to nie jest przesadzony komplement. Po prostu sprawdźcie, a się przekonacie. Głównie omawia słownictwo oraz poprawną wymowę, ale są też materiały o gramatyce.

Uwaga! Naukowy Bełkot

Bardzo profesjonalnie przekazywana wiedza. Nagrania są długie, ale warto słuchać od początku do końca. Dawid Myśliwiec jest skrupulatny, podaje wszystkie źródła, na które się powołuje, ma ogromną wiedzę i wyraźnie zaznacza, kiedy coś jest jego osobistą opinią, a kiedy są to wnioski potwierdzone licznymi badaniami. Filmów jest bardzo dużo, więc też ciężko wyszczególnić jedną tematykę. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wiedza z wami

Znów kanał edukacyjny przekazujący wiedzę maturalną – tym razem do matury z języka polskiego. Nieważne, czy zdajesz maturę z podstawy czy rozszerzenia, to trzeba znać. Nauczycielka prowadząca kanał dzieli się ogromem wiedzy z polskiej literatury, podpowiada, jak zdać maturę oraz dzieli się swoimi przewidywaniami na kolejne lata.

Polimaty

Radek Kotarski w zabawny, niebanalny sposób przekazuje wiedzę, po którą być może nigdy byś nie sięgnął, gdyby nie on. Na Polimatach znajdziemy ciekawostki historyczne i geograficzne, którymi potem będziesz mógł zaskoczyć kogoś podczas rozmowy. Nie jest to stricte szkolna wiedza, więc może dlatego warto po nią sięgnąć.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Nie byłabym sobą, gdybym nie poleciła czegoś z dziedziny psychologii, rozwoju i motywacji. A że studiuję na SWPS, to jestem przekonana, że ich materiały są warte wykorzystania. Strefa Psyche funkcjonuje zarówno jako kanał na YouTube, jak i podcast (m.in. na Spotify). Osobiście wolę korzystać z tej drugiej formy poznawania wiedzy – nagrania są długie, więc wolę ich słuchać w formie podcastu. Ostatnio publikowane są przede wszystkim materiały o koronawirusie – jak psychicznie sobie radzić w warunkach zamknięcia, skąd bierze się panika, jak wspierać innych w kryzysie oraz jak uczyć się z domu. Szczerze przyznaję, że śledzę systematycznie dodawane materiały. Bardzo mi to pomaga.

To tyle, jeśli chodzi o moje ulubione kanały edukacyjne na YouTubie. Oczywiście nie oznacza to, że nie znam innych – po prostu tekst byłby za długi, a po te treści sięgam najczęściej. Jeśli macie inne kanały edukacyjne godne polecenia, napiszcie koniecznie w komentarzu.

Do następnego,

Odwiedź mnie na FACEBOOKU, INSTAGRAMIE oraz snapchacie: indioska

Back To Top